Munich Re: 2020’deki doğal afet kaynaklı hasarların %40’ı sigortalıydı

 Munich Re: 2020’deki doğal afet kaynaklı hasarların %40’ı sigortalıydı

Munich Re, 2020 yılında meydana gelen doğal afetlerin sebep olduğu toplam hasar veri tahminini yayınladı. Şirket, 210 milyar dolarlık doğal afet kaynaklı toplam hasarın 82 milyar dolarının sigortalı olduğu tahminini açıkladı, bu da toplam rakamın %40’ına tekabül ediyor.

Küresel reasürans şirketi Munich Re, 2020 senesinde dünya çapında meydana gelen ve yıkıcı etkiler yaratan doğal afetlerin sebep olduğu toplam hasar tahminini yayınladı. 2020 yılında doğal afet kaynaklı küresel hasarın 210 milyar dolar olduğunu ve bu toplam hasarın sadece 82 milyar dolarının sigortalı olduğunu söyleyen Munich Re Yönetim Kurulu Üyesi Torsten Jeworrek, toplam hasar ve sigortalı hasarın 2019 yıl sonu verilerinden daha fazla olduğunu belirtti. Küresel boyutta doğal afet kaynaklı toplam hasarda en büyük pay ABD’nin oldu. 2020 yılı içerisinde ABD’de gerçekleşen doğal afetlerin yarattığı toplam hasar 95 milyar dolar olurken, bu toplam hasarın 67 milyar doları ise sigortalı hasar olarak kaydedildi.

Doğal afet kayıplarının sigortalanmamış kısmı yaklaşık %60, sigortalanmış kısmı ise %40 olarak belirlendi. Yıl geneline bakıldığında doğal afetlerin sebep olduğu can kaybı ise 8 bin 200 oldu. Asya kıtasına baktığımızda gelişmekte olan ülkelerde hasarların küçük bir kısmının sigortalı olması dikkat çekiciydi. Yılın en maliyetli doğal afeti, kaydedilen muson yağmurları sırasında Çin’de meydana gelen şiddetli sel oldu. 

Avatar

Esra Nur Mocu

esra@sigortacigazetesi.com.tr

İlginizi Çekebilir