Çiftçi: Değişim şirketler ve bireyler için hayatın bir parçası oldu

 Çiftçi: Değişim şirketler ve bireyler için hayatın bir parçası oldu

IBS Sigorta ve Reasürans Brokerliği CEO’su Murat Çiftçi, “Pandemi süreci, bize sürekli devam eden krizler içerisinde yaşadığımızı ve artık değişimin her şirket için, hatta bireyler için günlük hayatın vazgeçilmez bir parçası haline geldiğini gösteriyor. Krizin kaynağının ne olduğu bir tarafa, krizler karşısında hızlı adaptasyon yetkinliğine sahip olmak ve organizasyonel olarak bu tür krizlerden sağ çıkabileceğimiz alternatif senaryoları hazırda tutmak oldukça önemli hale geldi” dedi.

Salgın başladığında virus ve yayılım hızı hakkında net bilgilerin olmaması nedeniyle iş dünyasının çok hızlı hareket ederek pandemi döneminde uzaktan çalışma modeline geçtiğini belirten IBS Sigorta ve Reasürans Brokerliği CEO’su Murat Çiftçi, “Kullandığımız teknolojiler sayesinde ekiplerimiz ve müşterilerimiz ile olan iletişimimiz kesintiye uğramadan devam etti” dedi. Sürecin tahmin edilenden daha uzun sürmesi ve COVID-19 salgını ile birlikte uzaktan çalışmanın artmasıyla dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’de de siber saldırılara karşı hassasiyetin arttığını dile getiren Çifti, siber saldırılardaki artışa dikkat çekti. Çiftçi, “Bu yıl şu ana kadar gerçekleşen ve engellenen siber saldırı sayısının 102 bini aştığını açıklandı. Pandemi öncesine göre saldırılarda yüzde 542’lik artış olması bir yana saldırıların başarılı olma oranı yüzde 60 seviyelerine geldi. Bu dönemde siber risklerin sigorta ile teminat altına alınması gerektiğine bir kez daha şahit olduk” dedi. Çiftçi, bir diğer fırsatın da sağlık sigortalarında oluştuğunu ifade etti. Uluslararası düzeyde sigorta şirketlerinin pandemiye bağlı hastalıkları da teminat altına almaya başladığını belirten Çiftçi, “Böylece, özel sağlık ve Tamamlayıcı Sağlık Sigortaları revaçta olan ürünlerden biri haline geldi. Bu alanda yeni müşterilerin piyasaya girmesi sağlık sigortaları özelinde üretilen toplam prim hacmini pozitif etkiledi” diye konuştu. 

‘HASARLAR SİGORTACILARI ZORLAYABİLİR’

Ekonomik düşüşlerin de yaşandığı bu dönemde yönetici sorumluluk, iş durması ve kâr kaybı sigortası gibi ürünlerin en çok talep edilen sigorta türleri olduğunu dile getiren Çifti, sigorta dünyasının bu süreçte çok hızlı organize olarak ve taleplere hızlı cevaplar vererek sınavı geçtiğini söyledi. Çiftçi, “Özellikle 2020 yılının ikinci yarısından itibaren devletin ekonomiyi canlandırmak amacıyla sağladığı üretimi destekleyici düşük faizli ticari krediler, teşvikler ve kısa çalışma ödeneği gibi destekler ile ekonomimiz toparlanma trendine girdi. Ekonomik hareketlilik ile birlikte sigorta prim üretiminde özellikle 3. çeyrekte bir toparlanma görüldü. Sektör, 2019 yılını 69 milyar lira prim üretimiyle kapatmıştı. 2020 sonu itibariyle yaklaşık 85 milyar lira olacağını tahmin ediyoruz” dedi. Çiftçi, küresel çapta gelen hasarların ise sigortacılığı zorlayacağını belirtti: “Global çerçeveden baktığımızda ise, dünyanın en büyük sigorta şirketleri ve reasürans firmalarında ciddi hasar tutarları açıklanmaya devam ediyor. Bu açıklamaların şirket bilançolarına etkileri negatif olurken, sigorta primlerine etkisi haliyle yükseliş olarak yansıyacak. Türkiye pazarı olarak bundan bizde nasibimizi alacağız.” Çiftçi, aynı zamanda pandemi ile kriz yönetiminin önem kazandığını ifade etti: “Pandemi süreci, bize sürekli devam eden krizler içerisinde yaşadığımızı ve artık değişimin her şirket için, hatta bireyler için günlük hayatın vazgeçilmez bir parçası haline geldiğini gösteriyor. Krizin kaynağının ne olduğu bir tarafa, krizler karşısında hızlı adaptasyon yetkinliğine sahip olmak ve organizasyonel olarak bu tür krizlerden sağ çıkabileceğimiz alternatif senaryoları hazırda tutmak oldukça önemli hale geldi.

‘SERMAYESİ GÜÇLÜ ŞİRKETLER DEĞER YARATACAK’

Pandeminin iş yapış şekillerine etkileri hakkında da bilgilerini paylaşan Çiftçi, “IBS Sigorta ve Reasürans Brokerliği, Türkiye’nin en büyük sigorta ve reasürans brokerliği şirketlerinden biri olarak, son iki yılda Çanakkale Köprüsü, İstanbul Havalimani ve İzmir – İstanbul Otoyolu gibi Cumhuriyet tarihinin en büyük projelerini sigorta ve reasürans programlarını başarı ile sonuçlandırdı. Ayrıca, yenilenebilir enerji ve nükleer enerji yatırımlarının başı çektiği, ulaşım, sağlık, telekom alanlarında yapılan mega projeler, sigorta prim hacmini net bir biçimde hesaplamak mümkün olmasa da sigorta sektöründe 200 milyon dolarlık bir potansiyeli barındırıyor. IBS olarak bu projelerin birçoğunda yer alıp Türkiye ekonomisine katkı sağlamaya devam ettik. Karantina döneminde alınan tedbirler üretim endekslerinin ciddi oranda düşmesine, işgücü kayıplarına ve güven endekslerinin tüm dünyada gerilemesine neden oldu. Biz bu dönemde müşterilerimize kesintisiz şekilde tüm gücümüzle hizmet vermeye devam ettik, yönettiğimiz mega projelerde, dünya ölçeğinde oluşturduğumuz sigorta ve reasürans programları ile sektörden pozitif şekilde ayrışarak 2020 hedeflerimizi tamamladık” açıklamalarında bulundu. 2021’in, IBS için yatırım senesi olacağının altını çizen Çiftçi, “Pandemi ile birlikte ortaya çıkan ekonomik görünüme baktığımızda güvenli liman arayışı ve sermaye hareketlerinin değişimini gözlemliyoruz. Bundan sonra sermayesi güçlü ve güvenilir şirketler ayakta kalmaya ve değer yaratmaya devam edecek. IBS olarak, güçlü sermayemiz, uluslararası düzeyde sahip olduğumuz sigorta ve reasürans tecrübesi ve deneyimli insan kaynağımız ile yönettiğimiz sigorta ve reasürans projelerinde Türkiye için fark yarattığımıza inanıyoruz. Gelecek dönemde de ülkemizi geleceği taşıyan projelerde müşterilerimize ve sigorta şirketlerine fayda sağlamaya devam edeceğiz” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Avatar

Esra Nur Mocu

esra@sigortacigazetesi.com.tr

İlginizi Çekebilir