Moody’s: Küresel reasürans piyasası yeni kayıplar yaşayacak, fiyatlar %5 artacak

 Moody’s: Küresel reasürans piyasası yeni kayıplar yaşayacak, fiyatlar %5 artacak

Küresel reasürans piyasasına bakışını durağandan olumsuza çeviren Moody’s, COVID-19’un yarattığı bütçe kaybının, yeni kayıpların oluşmasına zemin hazırladığını açıkladı.

Derecelendirme kuruluşu Moody’s, küresel reasürans piyasasına bakışını durağandan olumsuza çevirdi. Şirket, 2020 yılına damgasını vuran COVID-19’un ardından birçok sektör oyuncusunun olağanüstü durumlar için ayırdıkları yıllık bütçelerini tüketmiş olduğunu belirtirken bu durumun da yeni kayıplara zemin hazırladığını açıkladı.

Moody’s, COVID-19’un kaynaklı olarak Mart ayında başlayan ekonomik kesintilerin yarattığı kayıpların reasürörlere etkisinin ek ücretler olarak geri döneceğini söylüyor. Salgının yarattığı belirsizliğin yanı sıra Moody’s, iş durmaları ve sigortalıların şirketler ile yaşadığı anlaşmazlıkların süreci daha da belirsiz hale götürdüğünü savundu.

Reasürans fiyatlarının yükseliş eğilimi gösterirken bunun daha fazlasına da ihtiyaç olduğu belirtildi. Şirket, 2018’den beri artış gösteren bu fiyatların 2020 yılında yaşanan COVID-19 kaynaklı kayıpları dengelemek için bu oranların daha da artması gerektiği savunuyor. Bu fiyat artışının 2021 yılına kadar devam edeceği tahmin edilirken, Moody’s şirketlerin çoğunun fiyatlarında %5 veya daha fazla artışa gideceğini tahmin ediyor.

İKLİM DEĞİŞİKLİKLERİ RİSK YARATMAYI SÜRDÜRÜYOR

İklim değişikliğinin reasürans piyasasına etkileri ile ilgili de tahminlerde bulunan Moody’s, uzun vadeli olan iklim değişikliği krizinin yaklaşmakta olan büyük bir sorun olduğuna da değiniyor. Sıcaklıkların artışı ve deniz seviyelerinin yükselmesi, hava olayları ile ilgili felaketlerin yaşanma riskini de artırıyor. Şirket, reasürörler için afet risklerinin değerlendirilmesi, ölçülmesi ve önlenmesi ile ilgili bir dizi risk yönetimi sorununun reasürans şirketlerinin yıl sonu raporlarında değişiklik yaratacağını aktarıyor.

Avatar

Esra Nur Mocu

esra@sigortacigazetesi.com.tr

İlginizi Çekebilir