“Metaverse yeni bir internet versiyonu”

5N1S’nin bu bölümdeki konuğu Colony Istanbul Kurucu CEO’su Ali Erhan Tamer oldu. Tamer, Metaverse’ün kişisel verilerin data şirketleriyle paylaşılmadığı, içeriklerin sahipliğinin kişiye ait olduğu yeni bir internet versiyonu olduğunu ifade etti.

 Colony Istanbul Kurucu CEO’su Ali Erhan Tamer Metaverse evreni hakkında Sigortacı Gazetesi izleyicilerine özel açıklamalarda bulundu. Tamer, 2020 yıllarında blok zinciri uygulamalarının hayatımıza girmesiyle tanıştığımız yeni bir internet versiyonu olan Metaverse’ü şöyle tanımladı: “‘Blok zincirin ufak ufak yaygınlaşması ve web teknolojileri üzerinde hakimiyet kurmasiyla birlikte yeni bir internet versiyonuna kavuştuk. Bu internet Web 2.0 internetinden bağımsız olarak artık kişisel verilerimizin bizde kaldığı, içerik üretirken o içeriklerin sadece bize ait olduğu, Silikon Vadisi’ndeki büyük data şirketlerine datamızı paylaşmadığımız yeni bir internet versiyonu.”

 Metaverse’ün VR olmadığını, VR’ın Metaverse’ün katmanlarından biri olduğunu belirten Erhan Tamer, “Günlük internet tüketimimizin %88’ini sosyal medyada geçiriyoruz. Şu an internet eşittir sosyal medya. 2022’yle birlikte internet eşittir Metaverse haline gelecek. Dolayısıyla internetin yeni bir versiyonuyla karşı karşıyayız” dedi. Tamer, ticaretin, internet tüketimi şeklinin, iletişimin kısacası her şeyin evrildiğini vurgulayarak, “Her şeyin evrimi gibi ticaret şekli de evrimleşiyor. O yüzden artık Metaverse’lerde fiziki varlıkların ticaretini değil dijital varlıkların ticaretini yapmaya başlıyoruz” diye konuştu.

 ‘ŞİMDİKİ ÇOCUKLAR AVATAR’

Metaverse evreninin oluşmasında en büyük motivasyonunun jenerasyon olduğunu ifade eden Tamer, “Şimdiki nesil için internet oyun. Bu nesil için bu kavramın adı Metaverse değil. Çocuklar zaten Metaverse internetinde zaman geçiriyor. Aslında bugün Metaverse diye sana bana satılan şey bu çocukları anlamak. Biz aslında o çocukların doğal yaşam alanı olan konuyu bir ihtiyaç olarak görmeye başladık” dedi. Bu dünyanın yaratılma nedeninin ise oyun olduğunu aktaran Tamer sözlerine şöyle devam etti: “Bizim oyuncaklarımız itmeli kakmalı, Fatoş bebekli bir dünyaydı. Şimdiki çocukların oyuncakları online, şimdiki dünyanın çocukları avatar. Her çocuğun bir dijital ikizi var.”