Marsh: Küresel ticari sigorta oranları ılımlı olmaya devam ediyor

 Marsh: Küresel ticari sigorta oranları ılımlı olmaya devam ediyor

Marsh’ın en son çıkan Küresel Sigorta Piyasası Endeksi’ne göre, küresel ticari sigorta fiyatları 2021’in dördüncü çeyreğinde %13 arttı.

Marsh’ın en son çıkan Küresel Sigorta Piyasası Endeksi’ne göre, küresel ticari sigorta fiyatları 2021’in dördüncü çeyreğinde %13 arttı. Marsh, bunun art arda 17. çeyrek artış olduğunu ve oranların 2021’in ilk çeyreğinde azalmaya başladığını belirterek küresel fiyat artışlarını 2020’nin dördüncü çeyreğinde %22 ile zirve yaptığını ancak 2021 boyunca yavaşladığını veya sabit kaldığını söylüyor.

Rapor, siber sigorta fiyatlarının yeniden önemli ölçüde yükseldiğini ve buna bağlı olarak fiyatların ABD’de üçüncü çeyrekteki yüzde 96’dan yüzde 130’a, İngiltere’de de üçüncü çeyrekteki yüzde 73’ten yüzde 92’ye yükseldiğini aktarıyor.

Ticari sigorta fiyat eğilimlerine bakan Marsh, çoğu bölgede artışların, mülk sigortası ve  yönetici sorumluluk sigortasındaki (D&O) daha yavaş artış oranı nedeniyle 4. çeyrekte ılımlı olduğunu belirtiyor.

Raporda 4. çeyrek için bölgesel olarak bileşik fiyat artışları ise şöyle:

 • %22 Birleşik Krallık
 • %14 Amerika Birleşik Devletleri
 • %9 Avrupa Kıtası
 • %4 Latin Amerika ve Karayipler

Latin Amerika ve Karayipler’deki oran bir önceki çeyrekte yüzde 2 iken son çeyrekte yüzde 4’e yükselerek listedeki tek istisna olarak yerini aldı.

‘ORAN ARTIŞLARINDA ILIMLILIĞIN DEVAM ETMESİNİ BEKLİYORUZ’

Konuyla ilgili konuşan Marsh Specialty ve Marsh Global Placement başkanı Lucy Clarke, “Zorlu bir risk ve sigorta piyasasında faaliyet gösteriyoruz ve hem müşteriler hem de sigortacılar için zor olmaya devam edecek konularda çözümler geliştirmeye devam edeceğiz. Bununla birlikte, 2022 yılına kadar oran artışlarında ılımlılığın devam etmesini bekliyoruz” dedi.

Raporda yer alan diğer bulgular ise şöyle:

 • Küresel emlak sigortası fiyatlandırması, 2021’in üçüncü çeyreğindeki yüzde 9’luk, ikinci çeyreğindeki yüzde 12’lik ve birinci çeyreğindeki yüzde 15’lik artıştan ortalama olarak yüzde 8 arttı.
 • ABD emlak sigortası fiyatları, üçüncü çeyrekteki yüzde 10’a kıyasla yüzde 7 arttı. Düşük risk kalitesi, önemli hasarlara ya da ikincil felaketlere maruz kalan ABD’Lİ mülk sahipleri genellikle ortalamanın üzerinde oran artışları yaşadı.
 • İngiltere emlak sigortası fiyatları dördüncü çeyrekte yüzde 10 artış gösterdi. Üçüncü çeyrekte bu oran yüzde 11’di.
 • Kıta Avrupası’nın emlak sigortası fiyatları 4. çeyrekte %10 arttı. Felakete maruz kalma riski önceki çeyreklere göre biraz daha düşük bir seviyede en büyük artışları yaşadı.
 • ABD’de kaza sigortası fiyatları yüzde 4 arttı. İşçi tazminatı hariç tutulduğunda artış %7 oldu.
 • Birleşik Krallık kaza sigortası fiyatlandırması, önceki çeyrekteki %7’lik artışa kıyasla %4 arttı.
 • Kıta Avrupası’nın kaza sigortası fiyatları, önceki çeyrekte %5, dördüncü çeyrekte ise %7 artış gösterdi. Sigortacılar kapasiteyi kısıtlamak isterken, hasardan etkilenen yenilemeler en zorlu olanıydı.

İlginizi Çekebilir