Lloyd’s’un underwriting odasının yeniden açılışına iklim protestosu damga vurdu

 Lloyd’s’un underwriting odasının yeniden açılışına iklim protestosu damga vurdu

Londra merkezli Lloyd’s, pandemi nedeniyle 19 Mart 2020 tarihinde kapattığı underwriting odasını 17 Mayıs 2021 tarihi ile yeniden açtığını duyurdu. Açılış gününe şirketin merkez binasının önünde ve İngiltere’nin 12 farklı yerinde gerçekleşen iklim karşıtı protestolar damga vurdu.

Kapanma kısıtlamaları İngiltere’de gevşetilmeye başlarken Londra merkezli sigorta ve reasürans şirketi Lloyd’s of London, pandemi nedeniyle 19 Mart 2020 tarihinde aldığı kapanma kararının ardından underwriting odasını 17 Mayıs 2021 tarihinde yeniden açtığını duyurdu. Ancak underwriting odasının açılması ve işlemlerin yeniden başlamasıyla birlikte bir grup protestocu, sigorta ile ilgili çevresel endişelerini dile getirmek için Lloyd’s’un merkez binasının dışında ve İngiltere’nin 12 farklı bölgesinde toplandılar, kömür madenlerinin sigortalanmasının sona ermesini talep ettiler.

Sigorta Avukatları Forumu’nun (FOIL) bir kolu olan London FOIL Başkanı Ling Ong, konuyla ilgili şu açıklamaları yaptı: “17 Mayıs Lloyd’s için önemli bir dönüm noktası. COVID-19 sürecinde reasürans piyasası dayanıklılığını gösterdi ve küresel pandeminin getirdiği zorluklara iyi yanıt verdi. İleride yeni zorlukların çıkacağı şüphesiz olsa da sektörün sağlam yanıt verme becerisine güveniyoruz.”

‘REASÜRÖRLER ARTAN SORUMLULUKLAR İLE KARŞI KARŞIYA’

İklim protestoları ile ilgili ise Ong, şunları kaydetti: “Sürdürülebilirlik ve iklim değişikliği ileriki sürece baktığımızda önemli bir role sahip. Lloyd’s’un yeniden açılışında gördüğümüz iklim değişikliği protestolarında da göreceğimiz gibi, reasürörler artan sorumluluklar ile karşı karşıya.”

Hazırlanan bir rapora göre Lloyd’s of London, küresel enerji pazarının yaklaşık %40’ı için sigorta koruması sağlıyor ve bu pazarın büyük bir bölümü fosil yakıtlardan oluşuyor. Konuyla ilgili yorumlarda bulunan Kömür Eylem Ağı’ndan (Coal Action Network) Andrew Taylor şunları söyledi: “Lloyd’s’un önümüzdeki yıl veya 2030’da değil çevreye büyük zarar veren kömür projelerini sigortalamayı bugün reddetmesine ihtiyacımız var.”

Avatar

Esra Nur Mocu

esra@sigortacigazetesi.com.tr

İlginizi Çekebilir