Lemonade iklim sigortası için blok zinciri kullanacak

 Lemonade iklim sigortası için blok zinciri kullanacak

Insurtech firması Lemonade, çiftçilere iklim sigortası sunacak olan Lemonade Kripto İklim Koalisyonu’nu başlattı.

Insurtech firması Lemonade, çiftçilere uygun fiyatlı iklim sigortası sağlamak için blok zinciri ve kripto para birimi teknolojisini kullanacak parametrik iklim risk transferi girişimi başlattı. İklim sigortası, çevre dostu bir hisse kanıtı (Proof of Stake- PoS) blok zinciri olan Avalanche üzerinde sabit bir para cinsinden, merkezi olmayan uygulama (dApp) olarak tasarlanacak. Bu, çiftçilerin küresel sabit paralar ve yerel para birimlerini kullanarak cep telefonlarından kolaylıkla ödeme yapmalarını ve almalarını sağlayacak.

Bu yeni hizmet, Lemonade’in sosyal açıdan etkili ürünler ve programlar oluşturmak için yapay zeka, veri ve yazılım kullanımını teşvik eden kâr amacı gütmeyen kuruluşu The Lemonade Foundation aracılığıyla başlatılıyor. Koalisyon, gelişmekte olan pazarlardaki geçimlik çiftçilere ve hayvan yetiştiricilerine masrafsız, anlık, parametrik hava durumu sigortası oluşturmaya ve dağıtmaya adanmış bir Merkezi Olmayan Otonom Organizasyon (Decentralised Autonomous Organisation-DAO) olarak oluşturuluyor.

The Lemonade Foundation, DAO’nun akıllı sözleşmelerini* desteklemek için ilk sermayeyi sağlayacak ve zamanla tüm kripto yatırımcıları DAO’nun likidite havuzunu finanse edebilecek. DAO ayrıca, daha geniş bir topluluğun katılımını ödüllendirmek için bir Yönetişim Jetonu** (Governance Token) yayınlayacak.

The Lemonade Foundation’nın yanı sıra, kurucu koalisyon üyeleri arasında Hannover Re, Avalanche, DAOstack, Chainlink, Etherisc, Pula ve Tomorrow.io da yer alıyor.

*Akıllı Sözleşme: Blok zinciri ağı üzerinde yer alan veriler üzerinde sınırları önceden belirlenen bir akış içerisinde işlem yapılmasını sağlayan ve güvenli bir bilgisayar ağı tarafından doğrulanan merkezi olmayan platformu ifade etmektedir. Hukuki bağlayıcılık taşımayan akıllı sözleşmeler, tarafların zincirin içeriği hakkında anlaşarak kriptografik olarak imzalanmasıyla blok zinciri ağına yüklenmektedir.

**Yönetişim Jetonu (Governance Token): Blok zinciri protokollerinin geleceğiyle ilgili önemli kararlarda, yatırımcıların söz sahibi olması ve karar anında yatırımcıların da yorum yapma hakkına sahip olması için geliştirilen jetonlardır.

İlginizi Çekebilir