Yaşar: Kefalet sigortası satılan değil alınan bir ürün

 Yaşar: Kefalet sigortası satılan değil alınan bir ürün

Kefalet sigortasının sektördeki büyük potansiyeline dikkat çeken Quick Sigorta Genel Müdürü Ahmet Yaşar, “Kefalet sigortası aranan bir ürün. Sigortalılar, 2015 yılından beri şartnamede kefalet senedi taslaklarını görüyorlar, ürünü biliyorlar. Bu ürünü kim veriyor, acentesi nerede arayışına giriyorlar” dedi.

Özel sektör ihalelerinde teminat mektubu yerine yaptırılabilen kefalet sigortası ile kredi limitini başka alanda kullanmak isteyen firmalara en büyük kolaylığı kefalet sigortası sağlıyor. Quick Sigorta Genel Müdürü Ahmet Yaşar finansal sigortaların önemini anlatırken kefalet sigortasının yarattığı potansiyele değindi. Finansal sigortaların hacim olarak da yoğunluk olarak da en önemli ürününün barındırdığı potansiyelle birlikte kefalet sigortası olduğunu söyleyen Yaşar, “2018 yılından itibaren sigorta şirketleri bu alana ilgi göstermeye başladı, havuz giderek büyüyor, teminatlar giderek artıyor, kapasiteler genişliyor” dedi. Kefalet senetlerinin KOBİ’lere sağlayacağı fayda ile ilgili konuşan Yaşar, “Bankadaki limitlerinizi, teminat mektupları ile doldurmak yerine, nakit kredi kullanabilirsiniz bunlar ile ilgili yeni yatırımlar yapabilirsiniz. Böylece sigorta şirketlerinden gayri nakdi kredi olan kefalet senetlerini kullanırken bankalardan direkt nakit kredileri kullanma şansınız olur. Banka teminat mektubu kullanarak limitiniz daralmaz” şeklinde konuştu.

‘POTANSİYEL ÇOK BÜYÜK’

Kefalet senedinde ciddi bir pazar oluştuğuna dikkat çeken Yaşar, “Potansiyel çok büyük. Binlerce talep alıyoruz. Şu ana kadar verdiğimiz kefalet senetlerinin teminat toplamı 1 milyar 600 milyon lirayı geçmiş durumda. Biz aslında 1 milyar 600 milyon liralık nakit kredi kaynağına vesile olduk. 2020 Kasım sonu itibarıyla bankaların teminat mektuplarında toplam verilen teminat 743 milyar 366 milyon lira oldu. Bu toplam teminatın sigorta sistemine transfer ettiğinizde bankacılık sisteminde 743 milyar liralık yeni kaynak doğacak demektir” dedi. Kefalet sigortasının satılan değil alınan bir ürün olduğunu söyleyen Yaşar, “Kefalet sigortası aranan bir ürün. Sigortalılar, 2015’ten beri şartnamede kefalet senedi taslaklarını görüyorlar, ürünü biliyorlar. Bu ürünü kim veriyor, acentesi nerede arayışına giriyorlar” diye konuştu. Quick Sigorta’nın “%100 Online Kefalet Sigortası” uygulamasıyla 4 ödül kazandıklarını hatırlatan Yaşar, “%100 Online Kefalet Sigortası ürünümüzle İngiltere, EFMA ve Türkiye’den 4 ödül aldık. Yaklaşım son derece iyi, çünkü kişiler online ortamda finansallarını sisteme giriyorlar ve kefalet senedi oluşturabiliyor” şeklinde konuştu.

İlginizi Çekebilir