Kaliteye odaklanınca büyüme arkasından geliyor

 Kaliteye odaklanınca büyüme arkasından geliyor

Liberty Sigorta Genel Müdürü Defne Türkeş, sigorta şirketlerinin büyümesi ile ilgili olarak: “Sektörde büyümek kolay, kaliteli büyümek zor” diyerek, sigorta şirketlerinde sürdürülebilir ve kârlı büyümenin önemine dikkat çekti. Gerek ürün ve hizmet gerekse dağıtım kanalında kaliteye odaklanıldığında büyümenin kendiliğinden geleceğine inandığını belirten Türkeş, Liberty Sigorta olarak organik büyüme yoluyla 3 yıl içinde yüzde 2 pazar payına ulaşabileceklerini söyledi. Türkeş, kurlardaki hareketliliğin sigorta sektörü üzerindeki etkilerini de şu şekilde özetledi: “Türkiye’de iç talep ve tüketimdeki artış, sigorta sektörünü de destekliyor. Ancak, faizlerdeki belirsizlik tüketicilerin borçlanıp yatırım yapma kararlarını olumsuz etkiliyor. Tüketicilerin harcamalarını kısmaları, doğal olarak sigorta sektörünü de olumsuz etkileyecek. Bununla birlikte kurlardaki artış, otomotiv yedek parça maliyetlerini ve hasar maliyetlerini artırıcı yönde bir etki yapıyor.”

Hedef dengeli portföy
Bir şirketin öncelikle ileriye yönelik gerçekçi planlara sahip olmasının gerekli olduğunu vurgulayan Türkeş, “Şirket organizasyonunun aslında her yıl hazmedebileceği, dengeli bir büyüme oranı var. Bu oranın dikkate alınarak, büyümenin kârlı ve sürdürülebilir olması gerekli. Bu büyümeyi gerçekleştirmek için acentelerle olan işbirliği büyük önem taşıyor” dedi.
Son aylarda kurlarda yaşanan gelişmeleri de değerlendiren Türkeş, “Dövizdeki oynaklıktan dolayı, tüketicilerin harcamaları kısması, sigorta sektörünü de olumsuz etkileyecek. Ayrıca kurlardaki artış, yedek parça maliyetlerini ve hasar maliyetlerini artırıcı yönde bir etki yapıyor” dedi.

İlginizi Çekebilir

Leave a Reply