Kaliteli eğitim

 Kaliteli eğitim

KALİTELİ eğitimin hayatımızdaki öneminden tekrar tekrar bahsetmemiz gerekiyor ki okuyucular onsuz kendimizi kalitesiz ve vahşi bir ortamda bulacağımız fikrini kabul etmiş olsunlar.

Geçen gün trafikte başıma gelen birçok trajikomik olaydan bahsedeyim. Gebzeden İstanbul yönüne gelirken kamyon trafiği olduğunu gördüm ve Pendik işaretinden dönmek için sinyal vererek sağa yanaşmaya başladım yavaş yavaş. Arkadan gelen özel otomobil ısrarla sağıma geçerek yol vermedi. Araç önüme geçince ben de sağdan yanaştım ve camı açmasını istedim, camı açınca “10-20 metredir sağa geçmeye çalışıyorum ve sinyal veriyorum neden yol vermemeye çalışıyorsun” dedim. Sürücü de bana “Bak sen de emniyet şeridini ihlal ediyorsun” dedi. Yani özetle bana kurallara kimse uymuyor, ben de uymadım bak sen de uymuyorsun demiş oldu. Bu çok enteresan bir yaklaşım ve her gün yaşadıklarımızın bir basit özeti. Dönüş yoluna park edene, neden buraya park ediyorsun de, o da sana, ben etmesem başkası eder, cevabını verir. Devamlı bu ve buna benzeyen cevaplarla trafik curcunasını yaşamaya devam ediyoruz. Uyaran yok, ceza veren yok, kurallara bakan yok ve tabiki kurallara uyan da yok. Eğitimli ve düzgün bir insan isen ve elinden geldiği kadar kurallara uymaya çalışıyorsan, her an uymayanların vahşi saldırılarına maruz kalıyorsun. Çok üzücü maalesef.

Çok rica ediyorum benim bu yazımı okuyanlar, herhangi bir gün  istedikleri saatte Zorlu AVM’nin otopark giriş kısmına gitsinler ve karmaşayı görsünler. Yolun iki kenarına park yapılmasın diye babalar konmuş, konmuş da ne olmuş her tür araç bunların önüne park ederek yolu daha da daraltıyor.

Taksiler yolun ortasından yolcu alıyor, siyah minibüsler yolcularını bekliyor, valeler birbiri ile yarışarak araçları kapıyorlar ve siz de bu karmaşada, sinirlerinize hakim olmaya çalışarak otoparka girmeye çalışıyorsunuz. Videoya çekip işte Türkiye böyle bir yer diye tanıtım yapabilirsiniz.

Gerçekten anlaşılır, kabul edilebilir gibi değil. Çok büyük ve 4-5 katlı otopark varken neden herkes dışarılara park etmeye çalışır, eğitimli olduklarını varsaydığım insanlar neden şoförlerinin otoparkta beklemelerini söylemez, neden görevliler araçlara müdahale etmezler, ben anlayamıyorum.

Ülkemizde herkes karmaşadan ve kuralsızlıktan besleniyor maalesef.

***

PISA sonuçları açıklandığında, otorite sadece bu sonuçlara bakarak ülkedeki eğitim seviyesi ölçülemez demişti. Bu arada MEB adı ABİDE olan bir araştırma yapmış. 81 ilde 1,299 okuldan 38 bin 8. sınıf öğrencisinin katılımıyla yapılan araştırmada, matematikte öğrencilerin yüzde 89’unun orta ve alt yeterlilik seviyesinde olduğu ortaya çıkmış. Öğrencilerin fende yüzde 85’inin, sosyal bilgilerde yüzde 73’ünün, Türkçe’de yüzde 71’inin orta ve alt seviyede yeterli olduğu belirlenmiş.

Sonuç olarak ABİDE 2016 araştırmasının sonuçları PISA’nın sonuçları ile örtüşmüş. Bu da gösteriyor ki PISA’nın 72 ülkenin dahil olduğu araştırmanın sonuçları kabul edilmeli ve neden son sıralarda olduğumuz araştırılarak tedaviye geçilmeli.

Eğitimle ilgili birçok çalışma ülkemizdeki eğitimin yeterli olmadığını göstermektedir. Hiç eğitim görmeyenleri bir kenara ayıralım, eğitim görenlerin de çok büyük eksikleri var. Ben teşhisi şöyle yapıyorum, eğitim sistemlerimiz yanlış, öğretmenler yetersiz, okullar yetersiz, veliler yetersiz, kitaplar yetersiz, müfredat yanlış. Bütün bu yanlışlardan bir doğru çıkmaz. Peki ne çıkar, işte yukarıda bahsettiğim AVM önündeki curcuna çıkar.

***

Eğitim sisteminde çok önemli ve doğru olanı yapmadıkça ne insan kalitemiz ne de trafik karmaşamız maalesef düzelmez.

Çok yakınlar için pek ümidim yok, hatta birçok şeyin gittikçe bozulduğu ve daha kötüye gittiği kanaatindeyim. Bir hamle yapılmaz ise sonumuz düzensiz bir Orta Doğu ülkesi olmaktır.


erhandumanli@gmail.com

 

Avatar

Erhan Dumanlı

erhandumanli@gmail.com

İlginizi Çekebilir

Leave a Reply