Işık Sigorta satış ekipleri 2015 stratejilerini belirledi

Işık Sigorta’nın 5 Bölge Müdürlüğü ve 2 temsilciliğinde görev yapan tüm satış ve pazarlama ekibi ve Genel Müdürlükten ilgili birimler 2015 stratejilerini değerlendirmek üzere Satış ve Pazarlama Stratejileri toplantısında bir araya geldi.
10-11 Ocak 2015 tarihlerinde Ümraniye Oryapark Crowne Plaza Oteli’nde gerçekleştirilen toplantıya Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı M. Fatih Çetin, Teknikten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Murat Yavuz, Acenteler ve Reklam Müdürü Mehmet Usta, Kurumsal Pazarlama Müdürü Murat Balkır, Ar-Ge Müdürü Mustafa Çakır ve Teknik İşler Bölüm Müdürü Erol Terzi katıldı. Toplantıda 2014 yılının genel bir değerlendirmesi ile 2015 yılında izlenecek stratejiler masaya yatırıldı.
Türkiye’nin dört bir yanından gelen satışçıların bireysel hedeflerinin ve bölge hedeflerinin değerlendirildiği 2015 Satış ve Pazarlama Stratejileri Toplantısı oldukça neşeli geçti. Her yıl düzenlenen bu toplantılar ile satış ve pazarlama personelinin kendi aralarında ve Genel Müdürlükteki ilgili birim çalışanlarıyla kaynaşması ve ekipler arasında rekabet ve motivasyonun artırılması amaçlanıyor.
Toplantıda konuşan Işık Sigorta Genel Müdür Yardımcısı M. Fatih Çetin, satış ve pazarlama ekibi ile birlikte çok verimli bir toplantı geçirdiklerini belirterek, Işık Sigorta’nın başarısının satış ve pazarlama ekiplerinin işlerine olan bağlılığından ve inancından kaynaklandığını söyledi. Yılda bir düzenli olarak gerçekleştirilen bu toplantıların tüm Işık Sigorta çalışanları için çok önemli olduğuna dikkat çeken Çetin, motivasyonu ve ekip ruhunu güçlendiren bu toplantıların devam edeceğini ifade etti.
Ülke ekonomisi ve sigorta sektöründe problemlere rağmen 2014 yılını yüzde 10 gibi bir üretim kaybı ile tamamladıklarını belirten Işık Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Çetin sözlerini şöyle sürdürdü: “Her şeye rağmen, kârlı branşlarda, kârlı lokasyonlarda üretim yapma amacımızdan asla taviz vermedik. Şartlar şirketimiz için ne kadar zor olursa olsun, sektörün müzmin sorunu olan trafik branşında küçülmemizi sürdürdük. Büyüme rakamlarımız sektör ortalamasının altında olmasına rağmen kasko branşında da zarar edeceğimiz rekabetin içine girmedik, bundan sonra da girmeyeceğiz. Yine yangın branşında da riziko seçimindeki dikkatli stratejimizi devam ettirmeye kararlıyız. Acentelerimiz, bizim şirket olarak iş yapma mantığımızı benimsemiş durumdalar. Piyasanın tamamen fiyata odaklı olduğu, riziko ayrımı olmaksızın her işin yapıldığı günümüzde ilkelerinden taviz vermeden iş yapabiliyor olmak tabii ki çok zor.
Acente temsilcisi arkadaşlarımız yaptıkları acente ve müşteri ziyaretlerinde, müşterilerin ihtiyaçlarını birlikte analiz ederek, müşterek sigorta ve muafiyet uygulamalarından, her riske ve her poliçeye göre değişebilecek özel şartlara kadar tüm detaylar hakkında bilgilendirmede bulunmakta, olası yanlış anlaşılma veya beklentilerin en aza indirilmesi ve müşteri memnuniyetinin artırılması adına ellerinden gelen tüm gayreti göstermektedirler.
Bizim bunları yapıyor olmamızın ana nedeni gerçek manada sigortacılık yapmak. Bu şekilde sigortacılık yapmaya başladığınızda, kasko ve trafik branşlarından kaynaklanan portföy kayıp ve değişimlerinin de önüne geçilecek ve acente ve müşteri memnuniyeti maksimuma ulaşacak.
Bütün bu zorluklara rağmen her zamankinden daha güçlü ve emin yoluna devam eden şirketimizin başarısının arkasında her bir çalışanımızın ayrı payı ve ayrı emeği var. Şirketimizin tüm çalışanları 2014 yılında çok çalıştı. Şimdi yüzümüzü 2015 yılına çevirdik. 2015 yılında, hedeflerimizi gerçekleştireceğimizden eminim. Bu toplantıya katılan tüm satış ekibimizin heyecanı ve gözlerindeki ışıltı bu inancımızı güçlendiriyor.”

‘ACENTELERE VERDİĞİMİZ DESTEK ARTACAK’
Toplantının oldukça yoğun geçen ilk gününde, Işık Sigorta ve Türk sigorta sektörünün genel görünümü ile ilgili bilgi veren Işık Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Fatih Çetin, Işık Sigorta’nın 2015 yılı stratejileri ve hedeflerini paylaştı. Önümüzdeki yıl acente ve banka satış kanallarından yapılacak sigorta satış operasyonunun daha etkin yürütülmesi için atılacak adımlar hakkında bilgi veren Çetin, tüketicilerin beklentileri veya halen farkında olmadıkları olası risklere karşı yeni ürün geliştiren şirketlerin bir adım önde olacağını ve bu konuda sahada mücadele eden satış personelinin geri bildirimlerinin çok önemli olduğunu söyledi.
Karşılıklı soru ve cevaplarla zenginleşen paylaşımların öğleden sonraki kısmında Işık Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Fatih Çetin, Işık Sigorta’nın en önemli satış kanalını oluşturan acentelerin Işık Sigorta için önemi hakkında ayrıntılı bilgi sunma fırsatı yakaladı.
Dünyadaki gelişmeler neticesinde, özellikle teknolojinin, bir satış ve pazarlama yöntemi olarak sıklıkla kullanıldığını ancak acente kanalının önemini yitirmesinin söz konusu olamayacağını, sigortacılığın ulaştığı bu seviyenin mimarının acenteler olduğunu vurgulayan Çetin, “Işık Sigorta da temelinde bir acente şirketidir. Bizim şirketimizin bu günlere gelmesinde en önemli paya sahip olan satış kanalımız da acentelerimizdir. 2015 yılı hedeflerinin gerçekleştirilmesi için acentelerimize verilen destek artarak devam edecektir. Biz de onlardan her zamankinden daha fazla destek bekliyoruz” dedi.
Öğleden sonraki sunumun ikinci bölümünde sözlerine devam eden Işık Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Fatih Çetin, acente satış kanalının yıllardan beri şikayet ettiği fiyat odaklı rekabetin banka satış kanallarına da sıçradığını, aynı banka satış kanalı ile çalışan farklı sigorta şirketlerinin sektörün ve nihai tüketicilerin ihtiyaç duyduğu, sigortalıların hayatlarını kolaylaştıracak yeni ürünler sunmak yerine klasik ürünlerin fiyatlarını aşağı çekmek veya komisyon oranlarını artırmaktan öte bir yenilik getirmediğini, bunun da sigorta şirketlerinin kâr elde edilen nadir satış kanallarından banka satış kanalında yaşanacak kârsızlığın habercisi olduğunu ifade etti. İki gün süren 2015 Satış ve Pazarlama Stratejileri Toplantısı kapsamında Işık Sigorta satış ve pazarlama ekipleri, toplantı dışında kalan zamanlarda çeşitli aktiviteler ile eğlenceli vakit geçirdiler.

Yorum yazın