Insurtech piyasası canlanıyor, siber risk tehlikesi büyüyor

DÜNYADA yangın ve sorumluluk alanında insurtech yatırımı, yılın ilk yarısında yıllık bazda %283 oranında artış gösterdi. Söz konusu yükselişin lideri Japon yatırımcı SoftBank olduğu görülüyor. Teknoloji devi liderliğindeki yatırımlar, 1.4 milyar dolarlık insurtech yatırımının yarısından fazlasını temsil ediyor. SoftBank, Lemonade’in nisan ayındaki 300 milyon dolarlık yatırım turunda lider olarak, girişimin 2 milyar dolar değerine yükselmesine yardım etti. Hintli Policy Bazar (başka bir insurtech), Japon grubu tarafından 152 milyon dolar yatırım aldı. Şirketin değerini 1 milyar dolar civarına çıkardı. Delhi merkezli insurtech, şu anda web sitesinde Hindistan’da satılan hayat sigortalarının dörtte birine hizmet veriyor. Willis Re 2012 senesinden beri insurtech yatırımlarıyla ilgili bilgi topluyor. 2019 yılı, yapılan yatırımların en fazla artış gösterdiği yıl olarak görünüyor.

Çeyreklere (3 ay) göre insurtech anlaşma adedi

WR Berkley CEO’su Berkley birinci çeyreğe göre fiyatlarda artış gözlemlediklerini ve bu artışın devam etmesini beklediklerini belirtti. Birçok sigortacı belirli sigorta ürünleriyle ilgili kapasitelerini düşürmekte hatta tamamen durdurmakta. Bu trend 2019 yılı itibarıyla gözle görülür durumda. Chubb ikinci çeyrek konuşmalarında artık sermayenin değil, gelir ve gider dengesiyle pazarın hareket ettiğini belirtti. Pazarda sıkılaşma ve fiyat artışı gözlemlediklerini paylaştı. Bütün bu verilerin yanında AJG CEO’su Patrick Gallagher dünyadaki fiyatların ilk yarıda %5 arttığını, yılın ikinci yarısında biraz daha yükseleceğini öngördü.

SESSİZ SİBER RİSK

Avrupa Birliği için düzenlemeler ve kanunlar tarafındaki en önemli konulardan biri sigorta poliçelerindeki “sessiz siber” risk. Küresel platformdaki ekonomiler giderek daha fazla birbirine bağlı hale geldiği ve varlıkların değerinin maddi olmayanlar için her zamankinden daha fazla ön planda olduğu için, hükümetler siber sigortanın genişlemesini ve daha geniş bir şekilde kullanılabilir hale gelmesini istemekte.
Avrupa Sigorta ve Mesleki Emeklilik Kurumu (EIOPA) ve İngiltere’nin İhtiyati Düzenleme Kurumu da dahil olmak üzere kanun düzenleyiciler, siber riskin belirgin olmayan konularda biriktirilmesinden endişe duyuyor. Ayrıca, sigortacıların ve reasürörlerin ne yazdıklarını tam olarak bilmediklerinden şüphe ediyorlar. Düzenlemeler ve kanunlarla daha geniş bir reasürans desteği sağlamak mutlaka gereklidir.
Genişletilecek siber riskin fiyatlamasının sigortalılara yüklenmesi konusunda çekinceler vardır. Bütün poliçelerde siber riskler söz konusu. Sigortacılar ve reasürörleri neler bekliyor tam olarak belli değil. Sanırım önümüzdeki günler ve yaşanacak hasarlar bu durumun resmini yakın zamanda değiştirecektir.

Avatar

Ebru GÜRTAN

ebru@egmc.co

İlginizi Çekebilir

Leave a Reply