“Meme kanserinde erken teşhis çok önemli”

 “Meme kanserinde erken teşhis çok önemli”

Köşe yazarımız Sema Tüfekçiler, Sigortacı Gazetesi Instagram canlı yayınında Prof. Dr. Metin Çakmakçı’yı konuk etti. Canlı yayının konusu ise meme kanseri farkındalığı oldu. “Meme kanserinin önemli bir diğer tarafı ise tanısının çok kolay olması. Diğer kanserlerin tanımı o kadar kolay değil” diyen Çakmakçı, meme kanserinde erken teşhisin hayat kurtardığını söyledi.

Sigortacı Gazetesi, Instagram kanalı üzerinden düzenlediği canlı yayınlarla sektörün nabzını tutmaya devam ediyor. 8 Ekim 2020 Perşembe 17.00’de köşe yazarlarımız Sema Tüfekçiler, Prof. Dr. Metin Çakmakçı’yı konuk etti. Canlı yayının konusu ise meme kanseri farkındalığı oldu. Çakmakçı kanseri şu şekilde anlatarak sözlerine başladı, “İnsan vücudundan ana grup olarak 200’den fazla kanser var. Örneğin; akciğer kanseri ayrı bir hastalık, kolon kanseri ayrı bir hastalık… Evet ayrı hastalıklar ama ortak bir tarafı var ki hepsine kanser diyoruz. Bu ortak taraf ise çoğalan hücreler. Sağlıklı hücreler az miktarda ve lazım olduğu miktarda çoğalırlar. Bu çoğalma mekanizması bozulduğunda kontrolsüz çoğalma söz konusu olduğunda kanser oluyor. Bu hücreler çoğaldıkça da bir kitle, ur oluşturuyor. Buna da kanser tümörü deniyor. Kanser grubu içerisindeki hastalıkların diğer özellikleri ise metastaz yapmaları ya da potansiyele sahip olmaları ve orijinal görevlerini yapmamaları.”

Çakmakçı, “Dünyada en sık olarak meme kanseri ve akciğer kanseri görülüyor. Bu sıralama her coğrafyada hemen hemen aynı oranda görülüyor. Yılda yaklaşık 18 milyon insan kanser oluyor. Sayı yüksek. Bu açıdan bakıldığında kanserler dünyada ölüm nedenleri arasında ikinci sırada yer alıyor. Çünkü kanser ilerleyici bir hastalık. Tümör tedavisiz ve kendi haline bırakıldığında büyümeye devam ediyor ve sonunda insanı öldürebiliyor. Yılda yaklaşık olarak 9,5 milyon insan kanser sebebiyle hayatını kaybediyor.”

‘TANISI ÇOK KOLAY’

Kadınlarda görülen toplam kanserlerin yaklaşık olarak 3’te 1’i meme kanseri olduğunun altını çizen Çakmakçı, “Meme kanserinin önemli bir diğer tarafı ise tanısının çok kolay olması. Diğer kanserlerin tanımı o kadar kolay değil. Meme kanserlerinin neredeyse tamamını çok kolay ve oldukça zahmetsiz şekilde tanısını koyabiliyoruz. Bir de tedavi yöntemi var. Tümör küçükken taramalar sırasında tanısını koyduğumuz teşhisin tedavisi de basit ve karmaşık olmayan bir ameliyat ile tamamlanıyor. Korktuğumuz şey tanının çok geç evrede konması, tümörün büyümüş olması ve metastaz yapması. Bu durumların olması halinde tedavi zorlaşıyor” şeklinde konuştu.

Meme kanserinde kalıtsallık konusu ile ilgili de konuşan Çakmakçı, “Meme kanserlerinin çok az bir kısmı kalıtsal, %90’ı kişinin kendisinde gelişen kanserler. Kalıtsal olması noktasındaki kriterler; hemen hemen her kuşakta izleniyor olması, bir akrabada iki memede birden kanser varsa, birinci derece erkek akrabada meme kanseri olması, 40 yaşının altındaki bir yakın akrabada görülmesi” ifadelerini kullandı. Meme kanserinde kadın erkek ayrımının olmadığını vurgulayan Çakmakçı, meme kanserinde risk faktörlerinin çok güçlü olmadığını söyledi.

İlginizi Çekebilir