Havacılıkta kazalar azaldı ölümler arttı 

 Havacılıkta kazalar azaldı ölümler arttı 

Tüm dünyayı saran pandeminin en çok etkilediği alanlardan biri de havacılık oldu. Dünya çapında uçuşlar %40’ın üzerinde azalsa da 2020 yılında uçak kazalarında hayatını kaybedenlerin sayısında benzer bir düşüş görülmedi. Tersine, önceki yıla göre uçak kazalarında hayatını kaybedenlerin sayısının arttığı görülüyor. 

Pandemi etkisinin tüm dünyada hissedildiği 2020 yılında karayollarında olduğu gibi hava yollarında da sefer sayılarında büyük bir düşük yaşandı. Uçuşları takip eden Flightradar24 platformunun verilerine göre geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen ticari uçuş sayısı %42 azalarak 24.4 milyona geriledi. Uçuşlardaki düşüş, yıl içinde gerçekleşen kaza sayısını da azalttı. Ancak, kazalardaki bu düşüş havadaki ölümlere yansımadı. Uçak kazalarının 2020 yılında %50’den fazla azalmasına karşın, büyük ticari uçuşlarda gerçekleşen ölümler 299’a yükseldi.

Havacılık danışma firması To70’in raporu, ilginç veriler ortaya koyuyor. Rapora göre, büyük ticari uçuşlarda 2020 yılında 5’i ölümlü olmak üzere 40 kaza meydana geldi. Bu kazalarda ise toplamda 299 kişi hayatını kaybetti. 2019 yılında 86 kaza gerçekleşmiş, bu kazalarda 257 kişi canından olmuştu. 

Rakamlar yüksek gibi gözükse de, 2019 yılında olduğu gibi 2020 yılında da havacılıkta ölüm ve yaralanma riski çok düşük. Aynı şirket tarafından yayınlanan verilere göre geçtiğimiz yıl gerçekleşen her bir milyon uçuş için ölümlü kaza oranı 0.27 oldu. Bu rakam, oranlandığında her 3.7 milyon uçuşta bir ölümlü kazaya denk geliyor. Yine de 2019 yılına bakıldığında bu oran bir milyon uçuşta 0.18’di. 

CAN KAYBININ YARISINDAN FAZLASI OCAK AYINDA GELDİ

Havacılıkta 2020 yılında gerçekleşen ölümlerin yarısından fazlası yılın ilk haftasında gerçekleşti. İran hava sahasında düşürülen Ukrayna uçağında 176 kişi hayatını kaybetmişti. Olayın, İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’ye ABD tarafından düzenlenen suikaste bir misilleme olduğu düşünülüyordu. Sonrasında İran, uçakta hayatının kaybedenlerin ailelerine 1.1 milyon dolar tazminat ödeyeceğini açıklamıştı. 

İkinci en çok ölümlü kaza ise 2020’nin Mayıs ayında Pakistan’da gerçekleşti. Uçaktaki 99 kişiden 98’inin hayatını kaybettiği kazada pilotlar iniş takımı olmaksızın piste inmeye çalışmış, bunun sonucunda 2 motor zarar görmüş ve uçak kaza yapmıştı.  

KAZALARIN SAYISI AZALIYOR

Uçuşlardaki ölümlü kazalar son 20 yıldır hızlı bir şekilde düşüyor. Uçuş Güvenlik Ağı’nın (ASN) rakamlarına göre 2005 yılında 1015 kişi uçak kazalarında hayatını kaybetmişti. Geçtiğimiz 5 yılda ise ticari uçuş ve kargo uçuşlarında yıllık ortalama 14 ölümlü kaza yaşandı ve 345 kişi hayatını kaybetti. 2017 yılı ise sadece 13 ölümle havacılıkta en güvenli yıl olmuştu. En çok uçuşun gerçekleştiği ülke olan ABD özelinde baktığımızda ise durumun çok daha iyi olduğu görülüyor. ABD’de gerçekleşen uçuşlarda 2009 yılının ocak ayından bu yana, hiç ölümlü kaza meydana gelmedi. 

Rakamları incelerken dikkat edilmesi gereken bir nokta daha var. Havacılıkta ölüm rakamlarının paylaşıldığı raporlarda büyük yolcu uçaklarına yer verilse de 30’dan az koltuklu ve nispeten kısa yollarda işleyen uçaklar yer almıyor. Bu uçaklarda gerçekleşen kazaların ise büyük resme büyük bir etkisi olmayacağı düşünülebilir. 

 

İlginizi Çekebilir