Google, Huawei’yi kaybetmeyi göze alamıyor

Google, Huawei’yi kaybetmeyi göze alamıyor

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) ambargosunun devam ettiği Çin markası Huawei, Google ile olan çalışmalarına devam edemiyordu. Google bu durumun sona ermesi için bir hamle yaptı.

Son dönemin akıllı telefon pazarına damga vuran Çin menşeli Huawei, ABD ambargosu nedeniyle pazarda düşüş yaşıyordu. Bu ambargo sebebiyle yeni çıkan cihazlarına lisanslı Android ibaresini koyamayan markanın, bu yüzden akıllı telefon piyasasındaki düşüşü devam ediyor. Huawei’nin markete sunduğu yeni cihazlarında GMS değil HMS detayı bulunuyor. Bu sebepten ötürü cihazlarda Play Store’da dahil olmak üzere Google’ın servis ettiği uygulamar çalışmıyor. Google bu durumun sonlanması için yasal kurumlar ile görüşme gibi yeni adımlar atmaya başladı. 

BEYAZ SARAY DEVREYE GİRİYOR

Android marketindeki en büyük şirketlerden biri olan Huawei’yi kaybetmenin getireceği maddi kayıpları göze alamayan internet devi Google, yasal görüşmeler süresi içerisinde Beyaz Saray ile de durumun sonlanması için kurumsal görüşmeler gerçekleştirdiği iddialar arasında. Görüşmelerin içeriği netleşmese bile yetkililere Huawei’ye Android lisansının verilmesi ABD’nin ulusal güvenliğine tehdit oluşturmayacağı kuvvetli iddialar arasında bulunuyor.

APPGALLERY’NİN SONU NE OLACAK

Huawei HMS altyapısı ve uygulama marketi olan AppGallery için büyük yatırımlar yapmıştı ve geliştiriciler ile görüşmeler yapmıştı. Google ile anlaşmaya varılması halinde Play Store’un yeniden gelmesi geliştiricilere tehlike oluşturacak gibi görünüyor. Bu durumun gerçekleşme ihtimaline rağmen ABD’nin net bir karara varamaması sebebiyle firmanın marketi destekleyeceği düşünülüyor. Aynı zamanda başka bir ambargo ihtimaline karşı firma GMS altyapısına yeniden dönmemeyi istek listesinde bulunduruyor.