Facebook’tan koronavirüs yasağı

Facebook’tan koronavirüs yasağı

Bir dönemin en çok tercih edilen sosyal ağı Facebook, dünya sağlık gündemindeki koronavirüs hakkında önemli bir hamle yaptı.

En çok tercih edilen sosyal ağlardan biri olan Facebook, dünya gündeminde önemi her geçen gün artan koronavirüs ile ilgili yaptığı hamle dikkat çekti. Koronavirüs vb. gibi insan sağlığı için büyük bir tehdit unsuru olan bu gibi durumları lehine kullanmaya çalışanlara karşı Facebook önemli bir adım attı. Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan Covid-19 koronavirüsü dünya gündeminde önemli bir yer tutuyor. Çin’in bazı sınır komşuları hariç dünya genelinde Çin’e uzak coğrafi bölgelerde ve ülkelerde de ortaya çıkan virüs, Yunanistan, İtalya, Brezilya, Fransa ve Hırvatistan’da da görüldü. Ölümlerin ve toplam vaka sayısının her geçen gün artış gösterdiği virüs ile ilgili prim elde etmek isteyenler de ortaya çıktı. İnternet üzerinde virüs hakkındaki bilgi kirliliğinden faydalanmayı kendine amaç edinen kişiler sosyal medyaları da yanlış bilgiler ile dolduruyor. Facebook’ta konu ile ilgili önemli bir adım attı. Firmanın kısa bir süre önce yaptığı açıklamaya göre; virüs ile ilgili reklamları yasakladığını duyurdu. Virüsün tedavisine yönelik yanlış bilgilerin yer verildiği reklamlara göz açtırılmayacağı da açıklanan bilgiler arasında. 

YANLIŞ BİLGİYLE SAVAŞIYOR

Facebook hem Covid-19 virüsü hem de benzeri kitleleri yanlış harekete götürecek bilgi ve reklamlara göz açtırmayacak gibi görünüyor. İlerleyen süreçlerde insan sağlığına tehdit olacak her unsura temkinli yaklaşıyor.