Gençlerin sektöre olan ilgisi her geçen gün artıyor

 Gençlerin sektöre olan ilgisi her geçen gün artıyor

Ülkemizin köklü iki üniversitesinde yer alan sigortacılık bölümleri, kariyer yolculuğunu sigortacı olarak sürdürmek isteyen gençlerden büyük ilgi görüyor. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu (MYO) Bankacılık ve Sigortacılık Program Başkanı Dr. Minire Kırbaşlı ile Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Yüksekokulu Sigortacılık Bölümü öğretim görevlisi Dr. İskender Demirbilek sigortacı olmak isteyen gençler için mesleki yükseköğretimin kariyerlerinde büyük önem taşıdığını vurguladılar.

SEKTÖRDE TOPLAM ÇALIŞAN SAYISI 20 BİNİ GEÇTİ

Türkiye Sigorta Birliği’nin (TSB) 2018 yılında yayınladığı verilere göre doğrudan satış personeli hariç sigorta şirketlerinde toplam çalışan sayısı 14 bin 70 iken yükseköğretim mezunu çalışanların sayısı 12 bin 461 olarak kaydedildi. 

Sigorta sektöründe istihdam edilen 1.600 önlisans mezunu çalışanlarının sigortacılık ve aktüerya bölümü mezunu ise sadece 469 kişi. 4 yıllık lisans mezunu olan 9 bin 189 çalışanın 617’si Sigortacılık/Aktüerya eğitimini almış durumda. Lisansüstü eğitimi gören 1.772 çalışanın da 153’ü sigortacılık eğitimi almış durumda. 

2013 yılında ise doğrudan satış personeli hariç sigorta şirketlerinde toplam çalışan sayısı 11 bin civarında iken, içlerinde üniversite ve 2 yıllık yüksekokullarda sigortacılık ve aktüerya eğitimi almış mezunlarının sayısı ise 1.126.

Sektörde doğrudan satış personeli sayısı ise 5 bin 891’e ulaşmış durumda. Söz konusu tutar içinde 3 bin 781’ini kadın çalışanlar, 2 bin 110’unu erkek çalışanlar oluştururken, doğrudan satış personelinin 4 bin108’i üniversite, 1.285’si de 2 yıllık yüksekokul mezunu. 

Satış personeli çalışanlar içinde 2 yıllık yüksekokul sigorta ve aktüerya mezunları 414, üniversitelerin sigortacılık ve aktüerya mezunu sayısı 76 iken, yüksek lisansını bu alanda yapmış çalışan sayısı ise sadece 5. 

2013 yılı verilerinde doğrudan satış personeli sayısı 6 bin 550 civarında iken bu tutar içinde üniversite ve 2 yıllık yüksekokullarda sigortacılık ve aktüerya eğitimi almış mezunlarının sayısı ise 402.

İ.Ü. Cerrahpaşa Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu (MYO) Bankacılık ve Sigortacılık Program Başkanı Dr. Minire Kırbaşlı:
Sektör ile organik bir bağımız var

Ülkemizdeki yüksekokul ve meslek yüksekokullarındaki sigortacılık eğitimi ve bu bölümlerin sektör ile etkileşimi hakkında konuşan İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu (MYO) Bankacılık ve Sigortacılık Program Başkanı Dr. Minire Kırbaşlı, sigorta sektörünün üst düzey yöneticileri ile uygulamalı eğitimleri kendi okullarında sunduklarını söyledi.

Bankacılık ve Sigortacılık Programı öğrencilerini sektöre en iyi şekilde hazırlayabilmek için sigorta sektörünün üst düzey yöneticilerininin de eğitim kadrolarında bulunduğunu belirten Dr. Minire Kırbaşlı, alan dersleri ve yaz dönemi staj uygulamaları ile sektöre en yakın eğitimi veren bölüm olduklarını aktardı.

KONTENJANIMIZ HER YIL DOLUYOR

Yüksekokul ve MYO tercih döneminde öğrencilerin Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü’ne ilgisi hangi düzeyde, öğrenciler bu programda ne tür dersler alıyor?

Teknolojiyle beraber sigortacılık çok başka kulvara doğru taşınıyor. Bizde bu kulvarı yakalamaya çalışıyoruz. 2 yıllık eğitim veren okulumuzun kontenjanı tamamen dolu, yatay geçiş ve ek kontenjanla birlikte her sene 120 öğrenci kayıt yaptırıyor. Öğrencilerimizin severek ve isteyerek okuduğunu görüyorum, vakıf üniversitelerinden gelmek isteyen öğrenciler de oluyor. Birinci sınıfta tüm öğrenciler temel dersleri alırken, ikinci sınıfta öğrencilerimizi alan derslerine yönlendiriyoruz ve aldıkları alan dersleri uzmanlıklarını oluşturuyor. Zorunlu dersler kapsamında Bireysel Emeklilik Sistemi, bankasürans gibi iki uzmanlık alanına yönelik eğitim veriyoruz ve diğer okullardan farklı olarak işaret dili dersi de veriyoruz. En önemlisi fark yaratan bir “Yönlendirilmiş Çalışma” dersimiz var. Farkındalıkları artırmak amacıyla TEGV, Deniz Temiz Derneği, MEB ve Halk Eğitim Merkezi ile ortak çalışmalar yürütüyoruz. Bunun dışında zihinsel engellilere, yaşlılara, kimsesiz çocuklara ve hayvan barınaklarına yönelik sosyal sorumluluk projelerimiz de var. 

Programdan mezun olan öğrenciler sigorta sektöründe çalışmaya devam ediyorlar mı, bir eğitimci olarak bunu nasıl değerlendirirsiniz?

Anadolu Ticaret Meslek Lisesi’nden gelen bazı öğrencilerimiz lisede gördüğü muhasebe ve ticaret bölümlerinde de kendilerini geliştirmek istiyorlar veya bankaların sigorta birimlerinde çalışmak istiyorlar. Aynı zamanda birçok öğrencimiz mezun olduktan sonra kendi acentelerini açabilecekleri gibi mevcut acentelerde ve brokerlik şirketlerinde de mesleki bilgi sahibi eleman olarak istihdam edilmektedir. Sigorta sektöründe yer alan önemli şirketlerde üst düzey yönetici olarak görev yapanlar arasında okulumuzdan mezun öğrencilerimizin bulunması bizler için bir gurur kaynağı. 

‘BEN YAPTIM SEN DE YAPABİLİRSİN’

Sigorta şirketleriyle ne tür ortak projeler yürütüyorsunuz?

İnsan sevdiği işi yaparsa mutlu olur, bu nedenle öğrencilerin uzmanlık alanlarını belirleyebilmesi ve sektörün işleyişini öğrenebilmesi için sigorta şirketleriyle beraber kariyer günleri düzenliyoruz. Sigorta sektöründe üst düzey yönetici olan mezunlarımızı okula davet ediyoruz ve öğrencilerin yapabileceklerine dair inançlarını artırabilmek için şunu göstermeye çalışıyoruz: “Ben yaptım, sen de yapabilirsin.” Çünkü öğrencilerin ‘2 yıllık okuldan mezun olduktan sonra ne yapabilirim, ne olabilirim ki’ önyargısı var.

SEKTÖR UYGULAMALARINA EN YAKIN EĞİTİMİ VERİYORUZ

Verdiğiniz teorik dersler öğrencileri hangi düzeyde iş hayatına hazırlıyor?

Diğer okullarda kurum içindeki görevliler eğitim verirken bizde sektörün üst düzey çalışanları uygulamalı eğitim veriyor böylece sektörle organik bir bağımız oluşuyor, diğer kurumlarla aramızdaki en büyük fark bu bence. Ülkemizdeki meslek yüksekokulları arasındaki sigortacılık bölümlerinde en fazla mesleğe yönelik alan dersi eğitimi veren okullardan bir tanesi biziz. Sektörle birlikte çalışmalarımız sürerken, eğitim yılı içinde sektördeki sigorta şirketleri ve broker şirketleriyle seminerler düzenliyoruz. Meslek yüksekokulları arasında derslerimiz ve yaz dönemi staj uygulamalarımızla sektöre en yakın eğitimi veren bölüm biziz diyebilirim. Bazı dönemlerde dersler arasında hocalarımız öğrencilerimizi sigorta şirketlerine misafir olarak davet edebiliyorlar. Bir kurumu ziyaret etmek oradaki işleyişi görmek, çalışanlar ve üst düzey yöneticilerle tanışmak öğrencilerimiz için yapabileceklerimizden bazıları. Derslerde yapılan ezberle bir yere varamazsınız, biz burda öğrencilere meslek kazandırıyoruz o yüzden onların bir yerlerde çalışması beni çok mutlu ediyor. Hedefim; insanların hayatında fark yaratabilmek, fark yaratan bireyler oluşturabilmek. 32 yıldır bu felsefedeyim. 

Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Yüksekokulu Sigortacılık Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. İskender Demirbilek:
Akademi ve sektörün iş birliği için projeler geliştiriyoruz

Ülkemizde finans alanında lisans eğitimleri veren ve sigortacılık alanında yüksek lisans ve doktora eğitimlerini başlatan ilk üniversite olduklarını hatırlatan Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Yüksekokulu Sigortacılık Bölümü öğretim görevlisi Dr. İskender Demirbilek, öğrencilerin eğitimi ve istihdam olanakları üzerine konuştu.

Marmara Üniversitesi Sigortacılık Bölümü son sınıf öğrencileri ile hazırladıkları ‘İklim Değişikliği Riskleri ve Yönetimi’ raporu ile büyük bir başarı elde ettiklerini söyleyen Dr. İskender Demirbilek, benzer projelerin destekçisi olduğunu kaydetti.

Üniversite tercih döneminde öğrencilerin Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü’ne eğilimi nasıl, programa kayıtlı öğrencilerin sigortaya ilgisi hangi düzeyde?

Sigortacılık bölümü, Türkiye’nin dört bir yanında her zaman kadrosunu dolduran bir lisans eğitimi. Gençlerin sigortacılık branşına eğilimi oldukça yüksek ve tercihlerinde öncelik tanıyorlar. Okulumuzda bankacılık, sermaye piyasası, sigortacılık ve aktüerya eğitimleri birbirlerinden farklı bölümler olarak ayrı lisans programları olarak işleniyor. Türkiye’de finans alanındaki ilk lisans eğitimi üniversitemiz tarafından başlatıldı. Öğrencilerimiz sigortacılık bölümüne ilgi duyarak geliyorlar ve mezun olduktan sonra sigorta sektöründe istihdam ediliyorlar.

Teknolojinin hızlı gelişimi sigorta sektörünü de etkiliyor, sizler bu konuda ne tür eğitimler veriyorsunuz?

‘Sektör Uygulamaları’ adlı tam donanımlı laboratuvarımızda işlediğimiz çok önemli bir dersimiz var. Burada finans sektöründe kullanılan yazılımların eğitimini veriyoruz. Bu derste, Türk sigorta sektöründe rol alan, sigorta şirketlerimizin yaklaşık %65’inin de kullanmakta olduğu bir yazılımın eğitimini ve bir sigorta sözleşmesinin teklif aşamasından başlayarak tüm aşamalarını uygulamalı olarak anlatıyorum. 14 haftalık bu yoğun eğitimin ardından öğrencilerimizi katılım belgesiyle sertifikalandırıyoruz.

Programdan mezun olan öğrenciler sigorta sektöründe çalışmaya devam ediyorlar mı?

Mezunlarımızın çok büyük bir kısmı sigorta sektöründe istihdam ediliyor. 2011 yılında Sigortacılık Eğitim Merkezi (SEGEM) nezdinde düzenlenen ‘Sigortacılık Eğitim Merkezi Türkiye’de Sigortacılık Ve Aktüerya Eğitimi Çalıştayı’nda raportör ve çalışma grubu üyesi olarak görev aldım. Çalıştaydaki çalışmalarımıza göre; 4 yıllık sigorta eğitimi alan lisans mezunlarının sigorta şirketlerinin özellikle teknik departmanlarında istihdam edilmesi gerektiği düşüncesini halen savunuyorum ve öğrencilerimi de bu şekilde yönlendiriyorum. Ancak, mevcut ve mezun öğrencilerimden sigorta acentelerinde çalışan, acente müdürü ve sahibi olan çok başarılı gençlerin olduğunu da ifade etmek isterim.

ERASMUS PROGRAMINDAN YARARLANIYORUZ

Yurtdışında sigorta eğitimi veren kurumlar ile ortaklığınız veya beraber geliştirdiğiniz projeler bulunuyor mu?

Okulumuz Erasmus Değişim Programı kapsamında 5 farklı Avrupa Birliği ülkesinden 5 farklı üniversite ile işbirliği içerisinde. Her yıl öğrencilerimizi Avrupa’ya eğitime yolladığımız gibi, Avrupalı gençleri de okulumuzda ağırlıyoruz. Bu bağlamda, öğrencilerimin ufkunun gelişmesi için emek vermeye devam ediyorum. 

Öğrencilerinizin veya yeni mezunlarınızın geliştirdiği proje ya da girişimleri var mı? 

Sektörün yakından takip ettiği Sigortacı Gazetesi’nde 2017 yılında yayımlanan, öğrencilerimizle beraber hazırladığımız ‘İklim Değişikliği Riskleri ve Yönetimi’ adlı projemiz Türk sigorta sektöründe çok ilgi gördü ve ardından TARSİM’in bizimle iletişime geçmesiyle oradaki üst düzey yöneticilere sunumlarımızı gerçekleştirdik. Akademi ve sektör işbirliklerinin devamı için yeni projelerle çalışmaya devam ediyorum.

MEZUNLARIMIZ SEKTÖRÜ ANLATIYOR  

Sigorta şirketleriyle ne tür ortak projeler yürütüyorsunuz?

Çok sayıda sektör üst düzey yöneticimizi asiste ettim. Tecrübeli üstatlarımızı sık sık seminerlere davet ediyorum. Öte yandan okulumuzda sektördeki birçok genel müdürümüz, genel müdür yardımcımız ders vermeye devam ediyor. 13 yıldır faaliyette olan üniversitemizin ‘Finans Kulübü’, her yıl bir hafta süren kariyer haftası düzenleyerek sigorta sektörünü davet ediyorlar. Etkinliklerimize katılan sigorta sektörünün üst düzey yöneticileriyle sektör ile akademi iş birliğini sağlamış oluyoruz. Ayrıca TSEV ve SEGEM’de de birçok mezunumuz istihdam ediliyor. Mezun ettiğimiz ve sektörde üst düzey yönetici konumuna gelmiş mezunlarımız, ‘Mezunlarımızı Dinliyoruz’ konu başlığı altında öğrencilerimize sektörü anlatıyor.

Esra Nur Mocu
esra@sigortacigazetesi.com.tr


İlginizi Çekebilir

Leave a Reply