Fitch: Türk sigortacılar 2022 ve 2023’te ağır baskı altında kalacak

 Fitch: Türk sigortacılar 2022 ve 2023’te ağır baskı altında kalacak

Fitch, Türk sigortacılarının 2022 ve 2023 yıllarında kazanç ve sermaye yeterliliğinin ciddi bir baskı altında kalmasıyla birlikte son on yılın en zorlu faaliyet ortamlarından biriyle karşı karşıya olduğunu belirtiyor.

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, yayınlamış olduğu yeni bir raporda, Türk sigortacılarının 2022 ve 2023 yıllarında kazanç ve sermaye yeterliliğinin ciddi bir baskı altında kalmasıyla birlikte son on yılın en zorlu faaliyet ortamlarından biriyle karşı karşıya olduğunu aktarıyor.

Ayrıca makroekonomik bozulmanın, enflasyondaki artışın etkilerinin ve motorlu taşıtlara yönelik üçüncü şahıs sorumluluk sigortasında devam eden tavan fiyat uygulamasının, bazı sigortacıların asgari ödeme yeterlilik seviyelerinin altında kalmalarına neden olabileceği ve bu nedenle bu sigortacıların sermaye artırmak ya da daha güçlü rakipler tarafından satın alınmak durumunda kalabileceği belirtiliyor.

Fitch ayrıca, Mayıs ayında %70’lerin üstüne çıkan enflasyonun yıl sonunda %60’lara ve 2023 yılında da %55 seviyelerine gerileyeceğini öngörüyor. Enflasyonun bu şekilde yüksek devam etmesi, tazminat taleplerinin maliyetini artıracağı gibi birtakım iş kollarında rezerv açıklarına yol açacak. Bu da sigortacılar açısından ciddi bir olumsuzluk demek. Müşteri tarafında ise harcanabilir gelirlerin aşınması ile sigorta satın alma yeteneklerinin zayıflaması anlamına geliyor.

İlginizi Çekebilir