Fitch: Reasürörlerin 2022 kâr görünümü sigortacılardan daha iyimser

 Fitch: Reasürörlerin 2022 kâr görünümü sigortacılardan daha iyimser

Fitch’in webinarı sırasında analist James Auden, prim ve hasar eğilimlerinin P/C reasürörleri üzerindeki takip eden etkilerinin, reasürörler için 2022 görünümlerinin sigortacıların kâr görünümünden daha iyimser olduğunu söyledi.

Fitch’in daha sonra yayınlanan bir raporunda TÜFE’nin iki yıl veya daha uzun bir süre için analistlerin beklentilerinin oldukça üstünde olduğu uzun süreli enflasyon döneminin bazı reasürörlerin kredi notlarını riske atabileceği belirtildi.

Fitch’in geçen yılın sonlarında yayınlanan sigortacılık görünümlerini özetleyen bir web semineri sırasında Kuzey Amerika Hayat Dışı Sigorta Derecelendirmeleri Genel Müdürü James Auden her iki sektör için iyileşen kazanç tablosunu karşılaştırarak P/C sigorta sektörünün reasürörler için gelişen bir görünüm ile karşılaştırıldığında Fitch’ten nötr bir görünüm aldığını söyledi.

Bu ayrımı açıklayan Auden performans ve fiyatlandırma döngüsü açısından reasürans sisteminin geciktiğine inandıklarını belirtti. Reasürörler pandemiyle ilgili hasarlar ve son felaketlerden daha sert şekilde etkilenmiş olmalarına rağmen Fitch’in 2022 yılında reasürans sektöründe fiyatlandırmada bir momentumun ve performansta iyileşmenin olduğunu düşündüğünü kaydetti.

Auden, Amerikalı P/C sigortacıları için iyileşen bir görünümü destekleyen faktörleri açıklayarak, ABD Merkez Bankası’nın faiz oranlarını artırmaya yönelik eylemiyle kazanç artışının yumuşatılabileceğini ve sigortacılar için üç büyük yıllık yatırım performansının devam etmesini engelleyebilecek bir hareket olduğunu belirtti.

Auden, pandeminin sona ermesinin aynı zamanda normal ekonomik aktivite seviyelerine dönüşle birlikte potansiyel olarak daha yüksek hasar sıklığı sorunlarına yol açan P/C sigorta kayıplarını etkileyecek bir faktör olduğunu söyledi.

SEKTÖRDEKİ ARTILAR VE EKSİLER

Auden, Amerika Birleşik Devletleri P/C sigortası için tarafsız bir genel sektör görünümüne katkıda bulunan artıların ve eksilerin satır satır dağılımını verdi. Kişisel otomobile atıfta bulunarak, Sürücüler yeniden yollara çıktıkça artan talep frekanslarına ek olarak, bunun, artan otomobil parçaları maliyetleri ve onarımlar için işçilik maliyetleri yoluyla fiziksel hasar kapsamı bölümünü etkileyen tedarik zinciri sorunlarının en büyük hatlarından biri olduğunu kaydetti. 2021’in ilk dokuz ayı boyunca, resmi doğrudan hasar oranının  2020’nin aynı dönemine göre 10 puan daha yüksek olduğunu söyledi.

Auden, Sigorta Acenteleri ve Brokerleri Konseyi tarafından yapılan pazar araştırmalarından elde edilen sonuçlara atıfta bulunarak, ticari sigortalar tarafında daha iyi haberler olduğunu ve sigorta şirketlerinin son yedi çeyrekte ortalama yüzde 10’luk yenileme oranı artışlarından yararlandığını söyledi.

Ayrıca, ticari sigortalarda işçi tazminatı en iyi performans gösteren alan olmaya devam ediyor, ancak oranların bir süredir sabit veya hafif aşağı olması ve 2022’de benzer bir oran ortamı beklentisi ile enflasyonist eğilimler performansta bir bozulmayı körükleyebilir. Auden, “Bu parlamayı görmemiz çalışanların performansında daha keskin düşüşlere yol açacaktır” dedi.

İlginizi Çekebilir