Faiz oranları yükselmesi hayat sigortasında patlama yaratacak

Faiz oranları yükselmesi hayat sigortasında patlama yaratacak

Swiss Re Enstitüsü’nün tahminlerine göre, daha yüksek faiz oranları hayat sigortası sektöründe kârlılığı önemli ölçüde artıracak.

Dünya genelinde yükselen faiz oranları hayat sigortası büyümesi ve kârlılığı için görünümü değiştiriyor. Tasarruf ürünleri, on yıllık zayıf talep ve düşük getirilerin ardından tüketiciler için cazip hale geldi. Swiss Re Enstitüsü, hem 2022 hem de 2023’teki rekor satışların ardından bu yıl ABD sabit yıllık gelir sigortası (anüite) satışlarında yeni bir zirve bekliyor. Swiss Re Enstitüsü, yeni Sigma çalışmasında tüketicilerin daha yüksek emeklilik gelirlerini güvence altına alan hayat sigortası ürünlerini satın almaya başlamasıyla önümüzdeki 10 yıl içinde küresel sigorta tasarruf primlerinde 1,5 trilyon dolar ek artış olacağını tahmin ediyor. Rapor, toplam küresel primlerin 2034 yılına kadar 4 trilyon dolara ulaşacağı tahmin ediyor. Buna karşılık, küresel hayat sigortası primleri 2010-2019 yılları arasındaki düşük faizli 10 yılın tamamında sadece 300 milyar dolar artmıştı.

‘YÜKSEK FAİZ ORANLARI OYUNUN KURALLARINI DEĞİŞTİRİYOR’

Swiss Re’nin Grup Baş Ekonomisti Jérôme Jean Haegeli, konuyla ilgili olarak, “Daha yüksek faiz oranları, hayat sigortası ve emeklilik ürünlerine, yaşlanan demografinin getirdiği emeklilik tasarruf zorluklarıyla çok daha iyi mücadele edebilmeleri için bir rüzgar sağlayarak oyunun kurallarını değiştiriyor. Faiz oranlarının normalleşmesinin doğrudan bir sonucu olarak tasarruf ürünleri yeniden cazip hale geldi. Daha yüksek yatırım getirileri de uzun süreli koruma ürünlerine fayda sağlıyor” dedi.

Swiss Re’nin Hayat&Sağlık Reasüransı CEO’su Paul Murray ise şunları söyledi: “Yüksek faiz oranları tüketicilere emeklilik gelirlerini güvence altına almak için daha cazip seçenekler sunuyor ve bu ihtiyacı karşılamak için hayat sigortası pazarında çok olumlu bir büyüme görüyoruz. Daha yüksek faiz oranları sigortacıların sermaye maliyetlerini karşılamalarına da olanak sağlıyor.”

GELİŞMİŞ PİYASALAR BÜYÜMEYE ÖNCÜLÜK EDECEK

Swiss Re Enstitüsü, gelişmiş piyasaların önümüzdeki 10 yıl içinde yaklaşık %61 (900 milyar dolar), gelişmekte olan piyasaların ise %39 (578 milyar dolar) ek prim üreteceğini tahmin ediyor. Çin tek başına, 2025-2034 yılları arasında 256 milyar dolar ekleyerek toplam küresel ek primlerin yaklaşık %17’sini oluşturacak. Enstitü, ayrıca 2022-2027 yılları arasında dünyanın en büyük hayat piyasalarından ABD, İngiltere, Almanya ve Japonya’daki sigortacıların faaliyet sonuçlarının, yatırım gelirlerinin %40 artmasıyla %60’tan fazla yükseleceğini tahmin ediyor.

Yorum yazın