Eren: Zor zamanlar, sigortanın kader ortaklığı anlamını taşıdığını gösteriyor

 Eren: Zor zamanlar, sigortanın kader ortaklığı anlamını taşıdığını gösteriyor

Türk Reasürans Genel Müdürü Selva Eren, COVID-19 salgınının sektöre etkisi ile ilgili şunları söyledi:“Böylesi zor zamanlar, sigortanın günlük ve dönemsel bir bakış açısından uzak, sermaye biriktirmeye yönelik ve tam bir kader ortaklığı anlamını taşıdığının görülmesini sağlıyor.”

2021 reasürans yenilemeleri ve COVID-19 salgınının yenilemelere etkisi hakkında konuşan Türk Reasürans Genel Müdürü Selva Eren, “2021 yılı yurt içi reasürans yenilemelerinin en önemli konusu, yurt dışında da olduğu gibi sözleşmelere eklenen, salgın hastalıkların istisnasına ilişkin klozlardı. Ayrıca, siber riskler istisna klozları da revize edilerek tretelere eklendi.

Şirketlerin çoğunluğunun geçtiğimiz yıllarda da olduğu gibi 2021 yenilemelerinde de risklerini korumak için öncelikle Bölüşmeli Reasürans Anlaşmalarını tercih ettiği, ayrıca üzerlerinde tuttukları riskleri korumak için hasar fazlası reasürans programları satın almaya devam ettikleri görüldü.

Bazı reasürörlerin piyasadan çıkmak ya da kapasitelerini düşürmek istemeleri, bazılarının ratinglerinin düşmesi veya iş kabul kriterlerini revize etmeleri, kısıtlı da olsa reasürans kapasite daralmalarına yol açtı” diye konuştu.

Kapasitelerdeki değişim hakkında da yorum yapan Eren, “Kurlardaki yükselişe rağmen yurt içi sigorta şirketlerinin trete kapasitelerinde önemli bir değişiklik yaşanmadığını söyledi.

Eren, “Genel olarak mevcut kapasiteler ile ilerlendiğini gözlemledik. Birkaç programda sorumluluk reasürans kapasitelerinde bir miktar düşüş kaydedildi” açıklamasında bulundu.

‘DÜŞÜŞ DEĞİL ARTIŞ GÖZLENDİ’

Türk piyasasına reasürörlerin genel bakışı ve fiyatlandırmalara da değinen Eren, “COVID-19’un global reasürans piyasalarında yarattığı hasarlar, düşük faiz oranı ortamı ve global finans piyasalarının genel gidişatı, reasürans şirketlerini finansal açıdan etkileyerek, kârlılıklarını olumsuz yönde etkiledi.

Bu nedenle global reasürörlerin, 2021 reasürans anlaşmalarında kârlılıklarını dengeleyebilmek için, teknik kârlılıklarını gözeterek birçok programda fiyat artışına yöneldiği gözlemlendi” dedi. Selva Eren, “Fakat ülkemizde COVID-19’a bağlı olarak diğer sektörlerin çoğunda yaşanan daralmanın sigorta sektöründe yaşanmaması, sigorta şirketlerinin üretimlerinde düşüş olmadığı gibi, aksine artış gözlemlenmesi, COVID-19’a bağlı hasar yükü oluşmaması, göreceli olarak daha iyi piyasa koşullarına sahip olmamız ve de gelişime çok açık olan sektörümüze olan inanç bu zorlayıcı etkiyi azalttı” şeklinde konuştu.

‘YER ALMAYA DEVAM ETTİLER’

Eren, “Bölgemizde varlığını devam ettirmek isteyen ve de reasüransa uzun soluklu pencereden bakan reasürörler, global piyasalarda yaşanan fiyat artışlarına kıyasla daha rekabetçi fiyatlarla da olsa programlarda yer almaya devam ettiler. Böylesi zor zamanlar, sigortanın günlük ve dönemsel bir bakış açısından uzak, sermaye biriktirmeye yönelik ve tam bir kader ortaklığı anlamını taşıdığının görülmesini sağlıyor” dedi.

İlginizi Çekebilir