Ege ve Akdeniz’deki yangınlar yazlıklara sigorta talebini artırdı

Ege ve Akdeniz’deki yangınlar yazlıklara sigorta talebini artırdı

Ege ve Akdeniz sahillerinde meydana gelen ve bazıları hala devam etmekte olan yangınlar sigortaya da talebi artırıyor.

Depremden sonra DASK’a başvuruların artmasına benzer bir şekilde, ülkemizde gerçekleşen yangınların arrdından yazlıklarını sigortalamak isteyenlerin sayısı da artıyor. Sigortalılık bilincinin gelişmesi ve riskler gerçekleşmeden önce her alanda sigortalılık oranının artması gerektiğini belirten Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen, “Şu anda yazlıklarını sigortalatmak isteyenlerde bir artış gözlemliyoruz” dedi.

SEKTÖR İÇİN BÜYÜK BİR RİSK YOK

Gülen, sözlerine şöyle devam etti: “Yangından etkilenmiş veya etkilenme riski olan yerlerden de talepler geliyor. Çok çok yüksek bir talep artışı olduğunu söyleyemeyiz ama eskiye nazaran bir artış gözlemliyoruz. Sektör açısından büyük bir hasar yok şu anda. Doğal afetlerin sayısında artış oldukça sigorta sektörünün önemi de artıyor. Riskler gerçekleşmeden önce sigorta yaptırmalıyız.”

2 BİN 300 YAPI ETKİLENDİ

Geçtiğimiz haftadan bu yana devam eden yangınlar ve sellerde yaşanan tahribat ile ilgili sektör bir çalışma içinde ancak bilanço henüz netleşmiş değil. Geçen hafta çıkan yangınlarda 2 bin 300 yapı etkilendi, 126 konut oturulamaz hale geldi. Çiftlikler hasar gördü, bazı çiftlikler neredeyse tamamen yandı. Birçok araç da kullanılamaz durumda. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Manavgat özelinde çıkardığı istatistiklere göre toplam 2 bin 331 binadan 900’ü ya yıkıldı ya acil yıkılması gerekiyor ya da ağır hasarlı. Yani neredeyse her iki binadan biri kullanılamaz duruma geldi.