Dünyanın diğer ucunda sigorta: Avustralya

Avustralya sigorta sektörü prim üretimi açısından dünyanın en büyük 13. sigorta sektörüne ev sahipliği yapıyor. Toplamda 70.5 milyar dolarlık prim üretilen Avustralya’da hayat üretimi 43.5 milyar dolar. Son dönemde duraklamaya başlayan sektörün Asya’daki gelişmekte olan ve gelişme ihtimali olan pazarların büyümesiyle beraber tekrar ivme kazanacağı tahmin ediliyor. Hayat sigortalarındaki %3.67’lik düşük penetrasyonun da uzun dönemde Tayvan’daki %15.35 ya da Hong Kong’daki %15.35 seviyelerine doğru yükselmesi bekleniyor.

2008 KRİZİ MÜŞTERİ YAKLAŞIMLARINI DEĞİŞTİRDİ
Avustralya sigorta sektörü yaşadığı tüm krizlere rağmen güçlü kalmayı başarmış gibi gözüküyor. 2008 yılındaki küresel krizin derinden yaraladığı sektör, sadece 2010 yılında sermaye gelirini %15 seviyelerine çıkarmayı başardı. Finansal krizin müşteri davranışları ve müşteri beklentileri üzerinde yarattığı etkiler ise günümüzde de hissedilmeye devam ediyor. Yerel sigorta pazarı sürekli olarak büyümeye devam etse de, müşteri davranışlarındaki değişim ve yeni markaların kızıştırdığı rekabet ortamı nedeniyle sigorta şirketleri gittikçe daha yavaş büyürken, kârlılık oranları azalıyor.

SEKTÖRDE REKABET ARTIYOR
Avustralya’da konut sigortaları gibi ürünler talep görmeye devam etse de, oto sigortaları gibi yüksek seviyede ticarileşmiş olan ürünlerde büyüme yavaşlıyor. Bunun yanında, ülkenin sigorta piyasasına yeni giren oyuncuların fiyatlamada ve hizmette sektörde kökleşmiş olan Avustralyalı sigorta şirketlerine meydan okuması rekabeti artırıyor. Yapılan bir farkındalık araştırmasına göre, 12 oto sigortası şirketinden en az 5’i bu “meydan okuyan” ve “girişken” şirketler arasında sayılıyor.

MÜŞTERİ BAĞLILIĞI DÜŞÜYOR
Hükümet ve ülkenin ekonomik istikrarı hakkındaki endişeler müşterilerin paralarını harcarken daha dikkatli davranmasına yol açıyor. Fiyatlar konusunda daha duyarlı hale gelen müşteriler 24/7 üzerinde oynanabilme gibi özellikler de sunan, daha ucuz markaların sigorta poliçelerine yöneliyor. Sigorta şirketlerinin itibarının yeterince müşteriyi cezbedemediği bu günlerde müşteri bağlılığı oldukça düşük seviyelerde.  Sigorta bağlantılı işlemlerini internet üzerinde gerçekleştirmek konusunda uzmanlaşmış olan Avustralya sigorta müşterileri, sigortayla ilgili içeriğe çeşitli cihazlardan kolayca ve gerçek zamanlı olarak ulaşabiliyor. Son araştırmalara göre Avustralya sigorta müşterilerinin %64’ü bir sigorta ürünü almadan önce şirketleri ve ürünleri inceliyor. Oto sigortası müşterilerinin %50’si ise bir ürün almadan önce ürün hakkındaki yorumlara bakıyor.

AVUSTRALYA SİGORTA SEKTÖRÜNDE EN BÜYÜK 5 ŞİRKET
1. QBE Insurance
2. Insurance Australia
3. Allianz Australia Insurance
4. Insurance Manufacturers of Australia
5. CGU Insurance

SADECE AVUSTRALYA’DA
Avustralya’da alışıldık risklerin yanında vahşi hayvanlar da
risk teşkil ediyor. Avustralyalı TIO şirketi timsah saldırılarına karşı özel bir poliçe sunuyor. Yıllık 10 dolara yaptırılan sigorta, poliçe kesiminden sonra 6 ay içinde timsah saldırısıyla ölüm gerçekleşirse 50 bin dolara kadar ödeme yapıyor.

SAYILARLA AVUSTRALYA
Nüfus: 24 milyon
GSYİH: 1.245 trilyon $
Kişi Başı GSYİH: 67.5 bin $
Sigorta Prim Üretimi: 70.5 milyar $
Hayat: 43.5 milyar $
Hayat Dışı: 27 milyar $
Dünya Sigortacılığındaki payı: %1.55
Kişi Başı Prim: 2950 $
Hayat: 1825 $
Hayat Dışı: 1125 $
Sigortacılığın GSYİH’deki payı: %5.67
Hayat: 3.51
Hayat Dışı: 2.16

Umut Deniz Elçi
umut@sigortacigazetesi.com.tr

Yorum yazın