Doğal afetlerden kaynaklanan sigortalı hasar yılın ilk yarısında 22 milyar dolar

 Doğal afetlerden kaynaklanan sigortalı hasar yılın ilk yarısında 22 milyar dolar

Aon Benfield’ın 2014 yılının ilk altı ayına dair tahminlerinin yer aldığı raporuna göre, 2014 yılının ilk yarısında doğal afetlerin tüm dünyada 22 milyar dolar sigortalı hasar yaratması bekleniyor. Bu miktar, 2013 yılının ilk yarısındaki 27 milyar dolarlık sigortalı katastrofik hasarın yanı sıra, son 10 yılın ortalaması olan 27 milyar dolardan da yüzde 19 daha oranında daha az.

2014’ün ilk yarısında doğal afetlerden doğan global ekonomik hasar ise 54 milyar olarak tahmin ediliyor. 2013 yılının aynı dönemindeki 95 milyar dolar ekonomik hasar ve son on yılın ortalaması olan 106 milyon dolar ekonomik hasar düşünüldüğünde, bu miktarın neredeyse yüzde 50 daha az olması dikkat çekiyor.  Ekonomik hasarın sigorta tarafından karşılanan yüzde 39’luk kısmı ise geçtiğimiz on yılın ortalamasına göre yüzde 30 oranında daha fazla.

Yılın ilk yarısındaki doğal afetlerden doğan küresel sigortalı hasarın yaklaşık yüzde 55’i ABD’den, yüzde 23’ü Avrupa’dan ve yüzde 19’u Asya’dan geldi. Rapora göre altı ayda görülen en büyük beş ekonomik hasar ise şu şekilde:

-Şubat ayında Japonya’da kışın görülen kötü hava koşullarının yarattığı 6.25 milyar dolar

-Mayıs ayında Güney ve Doğu Avrupa’da sel sebebiyle gerçekleşen 4.5 milyar dolar

-Brezilya’da ocak ayından hazirana kadar kuraklığın sebep olduğu 4.4 milyar dolar

-Ocak ayından haziran ayına kadar ABD’de kuraklığın yol açtığı 4 milyar dolar

-Avrupa’da kötü hava koşullarından kaynaklanan 3.5 milyar dolar

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Leave a Reply