“Diyabetli birey sayısındaki artışın en önemli nedeni obezite ve beslenme sorunudur”

 “Diyabetli birey sayısındaki artışın en önemli nedeni obezite ve beslenme sorunudur”

Diyabetli birey sayısındaki artışın en önemli nedeni obezite ve beslenme sorunu olduğunu dile getiren Türk Diyabet Vakfı Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Kemal Balcı, “14 Kasım Dünya Diyabet Günü” sebebiyle önemli görüşler paylaştı.

Tip 1 diyabetli sayısı ülkemizde yaklaşık 100 bin kişi, tip 2 diyabetli sayısı ise 9 milyon civarındadır. Tip 2 diyabetli olup diyabet olduğunu bilmeyen kişilerin sayısı ise yaklaşık 3 milyondur. Diyabet henüz gelişmemiş prediyabetli kişi sayısı da erişkin yaş grubunun yaklaşık yüzde 40’ını oluşturur.

‘TİP 2 DİYABET KADINLARDA DAHA SIK GÖRÜLÜR’

Diyabet sıklığının artışının en önemli nedeninin obezite ve beslenme sorunu olduğunu belirten Türk Diyabet Vakfı Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Kemal Balcı sözlerine şunları ekledi: “Kadınlarda obezite oranı yüzde 40’ları geçmiştir ve bu nedenle tip 2 diyabet kadınlarda daha sık görülür. Diyabetli bireyler sağlıklı beslenmeli, günde en az bir saat ve haftada en az üç gün hızlı tempolu yürüyüş yapmalı, aynı zamanda ilaçlarını düzgün kullanmalı ve doktor kontrollerini aksatmamalılar.”

‘ZATÜRRE RİSKİ DİYABETLİ BİREYLERDE SAĞLIKLI KİŞİLERE GÖRE DAHA YÜKSEK’

Zatürre riski diyabetli bireylerde sağlıklı kişilere göre yüksektir vurgusu yapan Prof. Dr. Mustafa Kemal Balcı, bu nedenle aşılama önerildiğini ifade etti ve ekledi: “Zatürre diyabetli kişilerde şeker kontrolünü bozar, şeker kontrolü bozulunca zatürrenin kontrolü ve tedavisi zorlaşır, tüm vücudu etkileyen ciddi sağlık sorunlarına ve hatta ölüme yol açabilir.”

Prof. Dr. Mustafa Kemal Balcı, diyabetli bireylere hangi aşıların uygulanabileceğini de şöyle belirtti: “Difteri, tetanos(Td), suçiçeği, HPV, Hepatit B aşıları diyabetli bireylere uygulanabilir. Bunların yanı sıra grip aşısı her yıl tekrarlanmalıdır. Pnömokok yani zatürre aşıları olarak polisakkarit tip aşı en az beş yıl ara ile son dozu 65 yaş sonrasında olmak üzere iki kez ve konjuge pnömokok aşısı ise yalnızca bir kez uygulanabilir.”

‘AŞILARIN SAĞLADIĞI BAĞIŞIKLAMA DİYABET HASTALIĞININ KONTROLÜNÜ KOLAYLAŞTIRIR’

Prof. Dr. Mustafa Kemal Balcı, “Aşıların sağladığı bağışıklama diyabet hastalığının kontrolünü kolaylaştırmaktadır. Ayrıca aşılamalarla yaşam süresi genel olarak daha uzundur. Diyabetli hastalarda artmış ileri hastalık sorunları yine aşılamalarla önlenebilir” dedi.

Grip ve zatürre aşısının aynı zamanda yapılabildiğini söyleyen Prof. Dr. Balcı, Zatürre aşısının Aile Sağlığı Merkezleri (ASM) ve hastanelerde yaptırılabildiğini de hatırlattı.

‘AŞILAMA SAYESİNDE DÜNYADA SAĞLIKLI NESİLLER YETİŞİYOR’

Prof. Dr. Mustafa Kemal Balcı: “Aşılama sayesinde dünyada sağlıklı nesiller yetişiyor. Özellikle dünyada bebek ölümlerinin önlenebilmesinin en önemli nedeni aşılamalardır. Çocuklarının aşılamaları gibi erişkinler de kendi aşılamalarını aksatmamalıdırlar. Bağışıklama ile korunulabilen hastalıklarda aşılanmaktan değil, aşılanamamaktan korkmak gerekir” dedi.

İlginizi Çekebilir