Devlet teşviği sisteme hız katmaya devam ediyor

 Devlet teşviği sisteme hız katmaya devam ediyor

Yeni yasal düzenlemelerle birlikte Bireysel Emeklilik Sistemi’nin (BES), devlet tarafından doğrudan teşvik edilen ve tüm katılımcıların bu teşvikten yararlanabileceği bir yapı haline getirilmesi sektörün yukarı yönde hızlı bir ivme kazanmasına olanak sağladı. BES’in kuruluşundan 10 yıl sonra yapılan teşvik edici yasal düzenleme ile sektör 2013 yılında yakaladığı başarıyı 2014 yılında da sürdürmeye devam etti. 2014 yılında bireysel emeklilik sektöründe yaklaşık 1 milyon katılımcı artışı gerçekleşti. Halk Hayat ve Emeklilik bu artıştan yüzde 12,1 pay alarak 114 bin katılımcı sayısı artışı ile 2014’te en çok katılımcı artışı gerçekleştiren ilk 5 şirketin arasında yerini aldı. Halk Emeklilik kümül sıralamada, 250 bin katılımcı sayısını aşarak 7’nci sıraya yükseldi. 2015 yılında da fon büyüklüğünde 6’ncı sıraya yükselmeyi ve katılımcı sayısında ilk 5 şirket arasında olmayı hedefliyor.

HALK BANKASI DESTEĞİ
Halk Emeklilik 2014 yılı değerlendirme toplantısına katılan Halk Bankası Genel Müdürü Ali Fuat Taşkesenlioğlu, 2014 yılında olduğu gibi 2015 yılında da Halk Bankası olarak Halk Emeklilik’ten desteklerini esirgemeyeceklerini belirtti. Taşkesenoğlu, stratejik ortak belirleme çalışmaları hızla devam ederken, bu süreçte de Halk Emeklilik’in yanında olacaklarının, aynı ailede aynı çatı altında olmaya devam edeceklerinin altını çizdi.

HALKEMEKLİLİK YATIRIMCILARIN İŞTAHINI KABARTIYOR
Halk Hayat ve Emeklilik Genel Müdürü Nurullah Okur, ülkenin genç demografik yapısı, sistemin yüksek büyüme potansiyeli ve devlet tarafından teşvik edici çalışmaları bir araya gelince sektörün pazar çekiciliğinin arttığını ifade etti. Okur, Türkiye’nin yabancı yatırımcılar için çok güçlü bir pazar haline geldiğini söyledi ve şunları ekledi:
“Kurulduğu günden beri hızla büyüyen Halk Emeklilik, 2015 yılı ocak ayı itibarıyla fon büyüklüğünde 1 milyar liraya ulaştı. Bireysel Emeklilik Sektörüne 2012 yılı Haziran ayında Halk Bankası desteğini arkasına alarak adım atan şirketimiz 2 buçuk yıl gibi kısa bir sürede 1 milyar lira fon büyüklüğüne ulaşarak sektörde ‘1 milyar lira fon büyüklüğüne en hızlı ulaşan şirket’ unvanını aldı.”

‘TEKNOLOJİYE YATIRIM YAPMAYA DEVAM EDECEĞİZ’
Nurullah Okur, 2014 yılında Halk Hayat ve Emeklilik olarak iştiraki oldukları Halk Bankası’nın yaygın şube ağını daha verimli kullanabilmek için planladıkları teknolojik yatırımları hayata geçirmeye başladıklarını belirtti ve konuyla ilgili şunları söyledi: “Satış ve pazarlama süreçlerimize teknolojik gelişmeleri entegre ederek Çağrı Merkezi, ATM ve İnternet Platformları gibi alternatif dağıtım kanallarıyla ürünlerimizi geniş kitlelerle buluştururken, 2014 yılı itibarıyla sosyal medyada da yerimizi aldık. Biz müşteri odaklılık ve yenilikçi ilkelerimize paralel olarak mobil uygulama ile de müşterilerimize dokunmaya başladık.”

‘HAYAT SİGORTACILIĞINDA DA YENİ ÜRÜNLERLE BÜYÜYEMEYE DEVAM EDECEĞİZ’
Bankasüransın, BES’te olduğu gibi, hayat sigortacılığında da önemli bir yere sahip olduğunu belirten Okur konuyla ilgili şunları söyledi: “Banka dağıtım kanalını aktif bir şekilde kullanan bireysel emeklilik ve hayat şirketleri rekabette bir adım önde yollarına devam etmektedir. Banka sigortacılığında müşterilerin finansal ürünlerle daha önceden tanışmış olması sigorta ürünlerine olan algıyı da olumlu yönde etkilemektedir. Şirketimiz müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılayacak yeni pratik ürünler ile Halk Bankası gücünü bir araya getirerek geniş müşteri kitlesine hızlı bir şekilde ulaştı ve ulaşmaya devam edecektir. 2014 yılsonu itibarıyla toplam 238,3 milyon lira prim üretimi gerçekleştiren şirketimiz sektörde 5’inci sıraya yükselmiştir. 2015 yılında müşterilerimizin geleceklerini güvence altına almaya ve kötü günlerinde yanlarında olmaya devam ederek hayat sigortacılığında ilk üç şirket arasında olmayı hedeflemekteyiz.”

İlginizi Çekebilir

Leave a Reply