DASK’tan Elazığ’da 350 konuta 2 milyon lira hasar ödemesi yapıldı

 DASK’tan Elazığ’da 350 konuta 2 milyon lira hasar ödemesi yapıldı

Toplantılara; Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Başkanı Atilla Benli, Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) Yönetim Kurulu Başkanı Mete Güler, DASK Yönetim Kurulu Üyesi İsmet Güngör, Türkiye Odalar Borsalar Birliği (TOBB) Sigorta Acenteleri İcra Komitesi Başkanı Levent Korkut ve Sigorta Eksperleri İcra Komitesi Başkanı Ahmet Nedim Erdem, DASK Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper İlki ve DASK Genel Sekreteri Serpil Öztürk katıldı.

MART SONUNA KADAR DASK ÖDEMELERİ TAMAMLANACAK

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan DASK Yönetim Kurulu Başkanı Mete Güler, DASK’ta ülkemizin sigortalılık oranından bahsetti. Türkiye genelinde konutların yüzde 54’nün zorunlu deprem sigortası olduğunu, Marmara bölgesinde bu oranın yüzde 67, Güneydoğu Anadolu’da ise yüzde 40 civarında olduğunu söyledi. Elazığ’da ise konutların yüzde 35’nin sigortalı olduğunu belirten Güler, “Deprem öncesinde 123 bin konutun 43 bininin sigortalıydı. Bugün itibariyle de sigortalı konut sayısı 48 bine çıktı ama 75 bin konutun henüz sigortası yok” dedi. Deprem sonrasında 15 bin konuttan hasar ihbarı aldıklarını ve tespitlere başlandığını vurgulayan Güler, “Şimdiye kadar 350 hasarlı konut için 2 milyon lira hasar ödemesi yaptık. Hasarları hızlı tespit edip, ödemeleri de hızlı yapıyoruz. Mart ayı ortasına kadar tüm hasar ödemelerini bitiririz” şeklinde konuştu. Güler, DASK’ın, mali yönden tüm kayıpları karşılayacak yapıda olduğunu ifade ederek, hali hazırda 24 milyar liralık hasar ödeme kapasitesine sahip olduklarını sözlerine ekledi.

10 MİLYON LİRA ÜZERİNDE TAZMİNAT AYRILDI

TSB Başkanı Atilla Benli ise sigorta şirketlerinin depremden 72 saat sonra DASK dışındaki hasarlar için çalışmalara başladıklarını belirterek, DASK’ın dışında Elazığ’dan 753 hasar ihbarı geldiğini; bunların 473’ünün Elazığ’dan, 202’sinin Malatya’dan, 78’nin de diğer illerden oluştuğunu söyledi. Benli, “753 hasar ihbarının 355’i konut, 377’si işyeri, 14’ü kasko ve 7’si ise diğer sigorta hasarlarıydı. İlk bir haftada yapılan hasar tespit çalışmaları sonucunda 150 bin liraya yakın tazminat ödemesi yapılırken, 10 milyon liranın üzerinde tazminat ayrıldı” dedi.

Benli, Türkiye genelinde konut sigortalılık oranının ortalama yüzde 22, işyeri sigortalılık oranı ortalama yüzde 37 düzeyinde olduğunu ifade ederek, şunları söyledi: “Elazığ ve Malatya’daki sigortalılık oranları Türkiye ortalamasının altında; toplam 30 bin konut, 9 bin de işyeri poliçesi görünüyor. Elazığ’da toplam poliçe sahibi 13 bin 366 konuttan 195’i deprem hasarı ihbarında bulunurken, 3 bin 905 sigortalı işyerinin 259’u deprem hasarı ihbarı yaptı. Sigorta sektörünün önemli görevi, hem devletin üzerine düşen yükü azaltmak hem de riski dağıtmak. Sigortalılık oranını artırmış olsaydık devletimize yük olmadan tüm zararı karşılayacaktık.”

Avatar

Emre Kaya

emre@sigortacigazetesi.com.tr

İlginizi Çekebilir

Leave a Reply