“Otomatik Katılım” Resmi Gazete’de yayımlandı

Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayının ardından Resmi Gazete’de yayımlandı. 45 yaş altı ücret karşılığı çalışanlara, otomatik olarak bireysel emeklilik yapılacak. Düzenleme, 1 Ocak 2017’de yürürlüğe girecek. Türk vatandaşı olup 45 yaşını doldurmamış olanlardan  ücret karşılığı çalışanlar, işverenin, kanun hükümlerine göre düzenlediği bir  emeklilik sözleşmesiyle emeklilik planına dahil edilecek.

Madde madde Otomatik Katılım…
*1 Ocak 2017 tarihi itibariyle başlıyor.
*45 yaşını doldurmamış, Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) kayıtlı, bir işyerinde çalışan tüm özel ve kamu çalışanları.
*Sistemden  2 ay içinde kesintisiz çıkılabilecek.
*Prime esas kazancın yüzde 3’üne karşılık gelen tutar her ay katkı payı olarak ödenecek.
*Yüzde 25 devlet katkısı bu miktara eklenecek. Sisteme girişte bir defaya mahsus olmak üzere 1000 TL tutarında ilave devlet katkısı sağlanacak.
*Sistemde 10 yıl kalan ve 56 yaş koşulunu sağlayan emekliliğe hak kazanacak ve hem sistemdeki kendi birikimleri ile birlikte getirilerini hem de devletin yaptığı tüm katkıları alabilecek.
*Emeklilik hakkının kullanılması halinde, hesabında bulunan birikimi en az 10 yıl boyunca, yıllık gelir sigortası kapsamında düzenli gelir olarak almayı tercih eden çalışana birikiminin yüzde 5’i karşılığında ek devlet katkısı ödemesi yapılacak.
*İşveren, hangi emeklilik şirketi ile anlaşmışsa ve hangi emeklilik planını seçmişse, çalışan bu palana girebilecek.

Yorum yazın