COVID-19 sonrası dünyaya dair 10 tahmin

 COVID-19 sonrası dünyaya dair 10 tahmin

Küresel Koronavirüs pandemisiyle beraber hem özel hem de iş hayatlarımızda pek çok alışkanlığımız değişiyor. Bu değişimleri ise önceden yakalamak, geride kalmamak için büyük önem taşıyor. 

Perakende, temassız ve self servis büyümesini sürdürecek

COVID-19 ilk etkilerini yitirmeye başlamışken daha soğukkanlı yaklaşıp, pandeminin tam ortasında geleceğe dair yaptığımız tüm tahminleri gözden geçirmenin ve daha sağduyulu ön görüleri paylaşmanın zamanı geldi. Farklı araştırma ve yönetim danışmanlık şirketlerinin yaptığı çalışmaların ortaklaştığı beklentileri ve bu beklentilere dair yorumlarımızı bu ayın konusu yapmak istedik.

Halihazırda temassızlık üzerine odaklanmış olan elektronik ticaret ve self servis deneyimi, Korona sonrası döneminde de fiziksel mağazaya gitme konusunda endişe taşıyan tüketiciler için güvenilir bir mecra olarak yerini koruyacak. Global araştırmalar bu dönemde yapılan elektronik ticaret işlemlerinin %12.2’sinin hayatlarında ilk kez online alışveriş yapmış müşteriler tarafından gerçekleştirildiğini gösteriyor.

Fiziksel mağazaların rollerini kaybetmelerinden daha çok konuşulan, mağazaların yeniden keşfedilecek olması. Mağazalar artık perakende işinin merkezi değil çok kanallı bir deneyimin uzantısı olacak gibi görülüyor.

Deneyim mağazaları, dijital raflar ve mağazaların çoğu yerde tedarik zincirinin bir parçası haline getirilecek olması gibi tahminler markaları daha yaratıcı olmaya itecek ve çok sayıda ilham verici ve kullanıma hazır yeni girişimler boy gösterecek.

Yeniliklerin hızlanması ve inovasyon arayışlarında artış görünecek

COVID-19 sonrası, davranışsal değişimleri hedef alan yeni girişimler, markalar ve yenilikçi fikirlerin ortaya çıkacak olması kaçınılmaz. Pandemi dönemi farklı fikirlere sahip olsak da hepimizin hemfikir olduğu; nasıl yansıyacağından bağımsız, müşterilerde bir davranış değişikliği yaşanacağı. Büyük olasılıkla hızlı pivot yapılacak iş modelleri deneyecek şirketler çevik kararlar almak konusunda çok daha hevesli olacak. Kurumsal kültür ve kas hafızaları ister istemez bir kararsızlık yaratsa da kurumların belki de inovasyonu sindirmeye en açık olduğu dönemleri yaşıyor olacağız. Kurum içi girişimcilik, uluslararası girişimcilik ekosisteminde bir süredir birçok eski model organizasyonun hevesleri arasında. Bu dönemde heveslerin deneysel çalışmalara evrilebileceği ve kurum içinde hayal gücüne sahip girişimcilere yol verileceğini beklemek sürpriz olmayacaktır.

Yapay zeka tabanlı dolandırıcılık engelleme çözümleri popüleritesini artıracak

Son birkaç ay uzaktan çalışma ve ev ağlarının görece düşük güvenlikli bağlantı ayarları ile işlerini yönetmeye çalışan beyaz yakalar önemli bir risk altında. Hem e-ticaret sitelerine yapılan hileli işlemlerdeki artış, hem de şirket sunucularına ev ağları üzerinden sızmaya çalışma noktasında yapılan bilgisayar korsanlığı aktiviteleri yapay zeka tabanlı siber güvenlik girişimlerinin ve girişimcilerinin iştahını kabartmış durumda.

Pandemi sonrasında sosyal mesafesiz hayatımıza geçişte hızlı bir adaptasyon beklemeyen endüstrilerin siber güvenlik tarafındaki ihtiyaçlarının ve buna bağlı olarak yapay zeka çözümlerine olan taleplerinin artacağını ön görebiliriz.

Yapay zeka tabanlı sahtekarlık tespit araçları halihazırda uluslararası sigorta piyasalarının radarında olan uygulamalar. Ancak gerçek zamanlı kontrol ihtiyacı, internette geçirdiğimiz süreler paralel bir artış gösteriyor.

Hileli mail, içerik ve mesajlara ilişkin anlık müdahale, kullanıcılara ait şifre ve benzeri bilgilerin güvenli tutulması başta olmak üzere, bugün kimliğimize ait bütün verileri sakladığımız internet ortamındaki güvenliğimiz her zamankinden daha büyük bir öncelik arz ediyor.

Dijitalize edilmiş sanal aktivitelerle evde dijital deneyim talep edeceğiz

Belki de en bilim kurguya benzer beklentiler arasında ev içerisinde çok daha sanal bir hayat deneyimi talebi geliyor. Özellikle hayal gücü konusunda bonkör davranan birtakım girişimler, sanal etkinlikler, sanal turlar, rehberler, dijital deneyimde çeşitlilik ve sanal seyahatler de dahil olmak üzere ev için dijital deneyimin iyileştirme konusunda çarpıcı servis ve ürünlere imza atacaklar.

Bugün vizyona girmesi beklenen birçok Hollywood yapımının dijital platformlarda premier yapması ya da NBA’in kısa bir süre içerisinde yapılacak play-off’larında Microsoft Teams ile maça saha kenarında katılabilecek izleyicilerin sadece bu döneme ait değil sonrasına ilişkin de yeni bir dijital deneyim için iz bırakacağını beklemeliyiz.

Yerel küçük işletmeler güçlenerek çıkacak

COVID-19 birden fazla sebepten ötürü küçük işletmelere olan yakınlığı artırmış durumda. Öncelikle global tedarik zincirinin büyük sıkıntılar yaşadığı bir dönemden geçtik, geçiyoruz. Bu dönem bize bazı durumlarda en basit ihtiyaçlarımız için bile bizden km’lerce ötedeki bir şirketin pandemi sebebiyle kapanması sonucu o ihtiyaca ulaşamayacağımızı öğretti. Yerelin güçlendirilmesi ve en hızlı erişim kaynağımız olan küçük işletmelerin böyle dönemlerdeki varlığı tüketici için bir güven unsuru oldu. Salgın birçok tüketiciye yerel alışverişi daha fazla desteklemek konusunda aydınlatıcı oldu. İnsanlar kuaförlerini, en sevdikleri kahve dükkanlarını veya butiklerini desteklemek konusunda oldukça hevesliydi. Sonuç olarak, yerel markalardan satın almaya ve gelecekte küçük işletmeleri desteklemeye COVID-19’dan sonra bile daha fazla ilgi göstereceğiz. Yerel ile bağın sadece ticaret düzeyinde değil güçlendirme yönüyle de ön plana çıkması e-ticaretin çift haneli büyüdüğü bu dönemde tamamen dijital insan varlığı kaygılarından bizleri arındıracak.

Daha vicdanlı ve sürdürülebilir markalar göreceğiz

Mevcut ortam göz önüne alındığında perakendecilerin ve markaların sürdürülebilirlik programlarını finansal nedenlerle en aza indirmeleri şaşırtıcı değil. Bununla birlikte, ilginç bir şekilde, artık tüketicilerin sürdürülebilir veya vicdani yönü güçlü markalar seçtikleri yeni bir trendini gözlemliyoruz. Sonuç olarak, birçok marka karbon ayak izini azaltma, çevreci kağıt kullanma, sıfır atık gibi konularda çok daha duyarlı ve bu yeni tüketicinin doğal bir talebi.

Özelleştirilmiş içerik ve mikro segmentasyon

Uzaktan eğitim özellikle karantina döneminde yeni hobiler veya beceriler öğrenme talebinde olan tüketiciler için yeni fırsatlar sundu. İnsanlar kısa bir süre içinde yeni bir şeyler öğrenmek için uzun süreli eğitim programlarına katılmak yerine serbest zamanlarını değerlendirecek ve hızlı sonuç alacakları eğitim programlarına ilgi duyuyorlar. Eğitim teknolojileri pazarı boyut ve değer olarak büyük bir büyüme gösteriyor.

Mikro kurslar, bir kahve sırasında beklerken bile yeni bir yetkinlik kazanabileceğiniz özette ve özelde eğitim deneyimi sunarken, bu mikro öğrenme talebi pandemi öncesi dönemde bile neredeyse yıllık %50 büyüme gösterirken pandemi sürecinde bu artış ikiye katlanmış durumda.

Dijital sağlık ve hayat sigortaları ile yatırım planlama

Geleceği planlamak konusunda genç ailelerin çok da hevesli olmadığı bilinir. Bununla birlikte geleceğe ilişkin sağlık ve gelir ile ilgili sürdürülebilirlik kaygılarının arttığı bir dönemdeyiz. Çalışamama ihtimalleri ya da sağlıkla ilgili olası kayıplarımızın sadece bizim yönetebileceğimiz risklere bağlı olmadığı bir dönemden geçiyoruz. Gelecekle ilgili sürprizler sınıfına bu tip bir salgının tekrarı ve daha uzun süreli olabileceği ihtimalleri özellikle genç ailelerin geleceğe ilişkin sağlık ve yatırım planlarına ilişkin farkındalığı yükseltmiş durumda.

Dünya ölçeğinde hayat sigortası yaptırımlarına ilişkin başvuru talebi 2-3 kat artmış durumda. Benzeri bir durum özellikle tamamlayıcı sağlık sigortaları için de geçerli. Bu tip servis ve ürünlere dijital erişim ve satın alma yolundaki sağlanacak kolaylıklarla pazarda çarpıcı büyümeler bekleyebiliriz.

Uzaktan çalışmaya bağlı olarak tersine göç artışı

Bu dönem hiç şüphesiz ki en çok uzaktan çalışma gerçekliği ile yüzleşmemize sebep oldu. Üstelik bunu yapabildiğimiz ve işlerin o kadar da bozulmadığını görmek bizi büyük şehirlerde yaşamaya ilişkin gereklilikler konusunda düşündürmeye başladı bile. Ofis kullanımlarının azalacağını beklemek ve tamamen Korona sonrası döneminde bile haftada bir iki gün evden çalışma seçeneklerinin hayatımızda yer edeceğini beklemek şaşırtıcı olmaz. Böyle bir durumda büyük şehirlere olan talep ya da aynı işi çok daha ucuz şehirlerde yönetebilme ihtimallerimiz belli oranda bir tersine göçün dünyanın çeşitli yerlerindeki metropoller için kuvvetli bir ihtimal olacağını öngörebiliriz.

Çevrimiçi temizlik

Çevrimiçi ırkçılık, şiddet ve güvensiz içerikler bugünün konusu değil. Bununla birlikte uzaktan eğitim, uzaktan çalışma ve evden bağlantılı hayat gerçeği çocuklarımızın çok daha fazla online olmasına ve ekran karşısında geçirdikleri sürelerin artmasına sebep oldu. Böyle bir dönemde bu tip içerikleri engelleyici araçlara olan ihtiyaçtaki artış dikkat çekici düzeyde. COVID-19 birçok trendde olduğu gibi bunda da hızlandırıcı rolüne sahip. Gerçek hayatta olduğu gibi dijital ortamın da ırkçılık, şiddet ve güvensiz içerikler noktasında korunmaya ve karşı koyulmaya ihtiyacı var ve ebeveynler bu tip araçlara ilgi duydukça çevrimiçi temizlik araçları olarak adlandırdığımız bu araçların büyümesi Korona sonrası dönemin en önemli sonuçlarından biri olacak.

Avatar

Okan Utkueri - Ali Erhan Tamer

okanutkueri@gmail.com alierhan@oxyai.com

İlginizi Çekebilir