COVID-19 44 milyar dolar sigortalı hasarla en büyük üçüncü felaket

 COVID-19 44 milyar dolar sigortalı hasarla en büyük üçüncü felaket

COVID-19’dan bugüne kadar 44 milyar dolarlık sigortalı kayıplar, Katrina Kasırgası ve 9/11 saldırılarından sonra herhangi bir felaketin sigortacılar için üçüncü en büyük maliyetini temsil ediyor.

Bununla birlikte, yaklaşık iki yıl önce pandeminin ilk günlerinde etkinliklerin iptal edildiği ve dünya genelinde işletmelerin kapanmak zorunda kaldığı dönemde endüstri uzmanlarının yaptığı COVID-19 sigortalı zararları için 100 milyar dolarlık ilk tahminler artık “olasılık dışı” görünüyor.

Sigortacılar o zamandan beri COVID-19’u birçok poliçeden hariç tuttu.

Howden, reasürans yenilemelerine ilişkin bir raporda, mülk felaket reasürans oranlarının 1 Ocak’ta yıllık bazda %9 artarak 2009’dan bu yana en büyük yıllık artışını kaydettiğini belirtti.

Guy Carpenter ise ayrı bir raporda, küresel emlak felaket reasürans oranlarının bu yıl ortalama %10,8 arttığını söyledi.

Gallagher Re Salı günü, bölgenin geçen yıl sel ve fırtına gibi doğal afetlerden kaynaklanan rekor sigortalı kayıplar yaşamasının ardından bazı Avrupa emlak reasürans oranlarının %50’den fazla arttığını açıkladı.

İlginizi Çekebilir