Almanya’dan telefonla konuşanlara özel şerit

Sam Schwartz Danışmanlık Şirketi, Trafikte Yaya Ölümleri Raporu’nu yayınladı. Rapora göre, yaya ölüm oranları sürekli değişiyor. ABD eyaletlerindeki yaya ölüm oranlarını gösteren Yaya Ölüm Analiz Raporlama Sistemi’ne göre, (Fatality Analysis Reporting System), 2004 yılında gerçekleşen trafik kazalarında ölenlerin %11’i yayalardan oluşurken, 2013 yılında ölenlerin %14’ünü yayalar oluşturdu. Rapor, 2015 yılının ilk altı ayının yaya ölümleriyle bir önceki yılın aynı dönemindeki yaya ölüm oranlarını da karşılaştırdı. 2015 yılının ilk altı ayında 2 bin 368 yaya hayatını kaybederken, 2014 yılının ilk altı ayında bu rakam 2 bin 232 seviyesindeydi.

BİSİKLETÇİLER DE RİSK ALTINDA
Trafikte Yaya Ölümleri Raporu, yayaların yanı sıra bisikletçilerin de artık sıklıkla trafik kazalarına maruz kaldığını ortaya koyuyor.

KENT MEYDANLARINDA YAYA ÖLÜMLERİ DAHA FAZLA
Yaya ölümleri, büyük kent merkezlerinde daha sık meydana geliyor. 2015 yılının ilk altı ayında ABD’deki yaya ölümlerinin %42’si Kaliforniya, Florida, Teksas ve New York’ta gerçekleşti. 2014 yılındaysa, en fazla yaya ölümü New Mexico, Florida, Delaware, Nevada, Louisiana, Güney Carolina ve Arizona’da gerçekleşmişti. Yaya ve motorlu araç çarpışmalarını azaltmak için devlet yetkililerinden çözüm önerisi isteyen araştırmacılar, “Devlet yetkililerine göre, yaya ölümlerinin ve trafik kazalarının azaltılmasının yolu, kamu bilgilendirme kampanyaları, yüksek riskli bölgelerin tespit edilmesi, yol güvenliği denetimleri, üniversiteler ve diğer kuruluşlarla yapılan stratejik ortaklıklardan geçiyor” diye aktardı.

06-16-tel1

 

TRAFİK KAZALARI ÖLÜM NEDENLERİ ARASINDA 8.
Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) 2013 Yol Güvenliği Raporu’na göre, dünya genelinde yollarda her yıl ortalama 1 milyon 240 bin kişi trafik kazalarında ölüyor. Trafik kazaları dünyada ölüm nedenleri arasında sekizinci sırada. Kazaların başlıca nedenleri arasındaysa hız, alkollü sürüş, kask kullanmamak, emniyet kemeri takmamak ve çocuk koltuğu bulundurmamak var. Bu beş ana faktörün azaltılması için gerekli olansa, bu konudaki kurallara uyulmasını sağlayacak yasaları çıkarmak ve bu yasaların uygulanmasını denetleyebilecek kadrolara sahip olmak.

TÜRKİYE’DE YAYA ÖLÜMLERİ İLK 3’TE
Türkiye’ye, trafik yasalarının uygulanması konusunda 10 üzerinden 8 veriliyor. Çocuk koltuğu kullanımındaysa notumuz 5. Türkiye’deki trafik kazalarında ölenlerde ilk üç sırada %35’le otomobil yolcuları, %24’le otomobil sürücüleri, %18’le yayalar geliyor.

Merve Kuvvet
merve@sigortacigazetesi.com.tr

Yorum yazın