Canlı dolar yorumlarını takip etmezseniz ne olur?

Canlı dolar yorumlarını takip etmezseniz ne olur?

Ülkemizde para piyasalarında hareketliliği en çok takip edilen döviz cinsi her zaman dolar oluyor. Amerikan dolarının Türk lirası cinsinden değeri, sadece borsada işlem yapanların değil hemen herkesin mercek altına aldığı unsurlardan biri haline geldi. Elbette takip edilen sadece dolar kuru değil, canlı dolar yorumları da borsaya ve yatırım dünyasına ilgi duyanların yakın markajında bulunuyor.Peki, canlı dolar yorumlarının takip edilmesi neden önemli? Bir başka deyişle canlı dolar yorumlarını takip etmezseniz ne olur?

Ülkemizde para piyasalarında hareketliliği en çok takip edilen döviz cinsi her zaman dolar oluyor. Amerikan dolarının Türk lirası cinsinden değeri, sadece borsada işlem yapanların değil hemen herkesin mercek altına aldığı unsurlardan biri haline geldi. Elbette takip edilen sadece dolar kuru değil, canlı dolar yorumları da borsaya ve yatırım dünyasına ilgi duyanların yakın markajında bulunuyor.

Peki, canlı dolar yorumlarının takip edilmesi neden önemli? Bir başka deyişle canlı dolar yorumlarını takip etmezseniz ne olur? Doların yükselmesi, diğer para birimleri karşısında değer kazanması demektir ve dolar ne kadar yükselirse TL de dolar karşısında o kadar değer kaybeder. Yatırımcılar ile borsa dünyasındaki yatırımlarına yön vermek için çoğunlukla dolar kurundaki değişimleri yakından takip etmek durumundadır. Bununla birlikte uzman yorumları da sıkı bir takip altındadır çünkü bu yorumlar yatırımcıların yatırımlarını erken dönemde revize etmek için bir yol haritası da sunabiliyor.

Elbette her yorum bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Sadece dolar grafiğinin ne yönde hareket edeceğine dair bir tahminde bulunmayı kolaylaştırabilir. Dolayısıyla canlı dolar yorum analiz konusu yatırımcılar için son derece önemlidir. Ekonomi alanında isim yapmış olan uzmanların yorumları ya da tahminleri, yatırımcıların nasıl bir beklenti içerisinde olmaları gerektiği konusunda da fikir yürütmelerini sağlıyor.

Tüm bu unsurlar nedeniyle canlı dolar yorumlarının ya da bu konuda yapılan açıklamaların takip edilmesi, en az canlı piyasa takibi kadar mühimdir. Peki, son dönemde dolar hakkında yapılan açıklamalar neler, kimler hangi yorumlarda bulundu? Yapılan son açıklama ve tahminleri sizler için derledik.

‘ÇARPI 2 YAPIN SİZ’

Dolar hakkında yaptığı açıklamalar ile her zaman gündeme gelen Ekonomist Selçuk Geçer, sosyal medya hesabından dolar kuruna dair tahminlerini içeren bir paylaşım yaptı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada dolar kurundaki beklenti yer almıştı. Yılmaz bu açıklamada 2026 yılında dolar kurundaki beklentinin 47 TL olduğu yer almıştı. Ekonomist Selçuk Geçer ise yapılan bu açıklamayla ilgili bir paylaşımda bulundu.

Geçer, dolar kurunun sadece birkaç gün içerisinde 27 TL seviyesini göreceğini iddia etti ve bu tahmine dair de “Çarpı 2 yapın siz” yorumunda bulundu. Geçer, paylaşımında dolar tahminini 2026 yılı için 74 TL olarak belirtti ve şu ifadelere yer verdi:  “Çin’de olabilecek olası bir kriz doğrultusunda dünya olumsuz olarak etkilenebilir. Çin’in verileri bu yönde gelmeye devam ederse enflasyon beklentinin altına düşmeye devam edecektir. Çin resesyon tehlikesi ile baş başa kalabilir. Bu durum ciddi sıkıntıları da beraberinde getirir.”

‘PANİK İŞLEMLERDEN KAÇININ’

Bir açıklama da Ziraat Bankası eski genel müdür yardımcısı Prof. Dr. Şenol Babuşçu’dan geldi. Dolar kurunda yeniden bir yükseliş olacağını iddia eden Şenol Babuşçu tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Döviz kurundaki düşüş geçici… Kısa zamanda tekrar eski seviyelerine hatta üstüne çıkabilecektir. Panik işlemlerden kaçının.”

‘ÇOKLU PARA BİRİMİ SİSTEMİNE GEÇİŞ HIZLANACAK’

Columbia Üniversitesi Ekonomi Profesörü Jeffrey Sachs, dolar hakkında çarpıcı bir açıklama yaptı. Açıklama, dünya ekonomi piyasasında gündemin ilk maddesi haline geldi. İşte o açıklamadan çarpıcı ifadeler: “Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika’dan oluşan BRICS, Dolar’a karşı dayanıklı alternatifler yaratabilir. BRICS, çoklu para birimi sistemine geçişi hızlandıracak. Dolar rolünü oynamaya devam edecek, ancak diğer para birimleri arasında az bir paya sahip olacak. Dolar rolünü oynamaya devam edecek, ancak diğer para birimleri arasında az bir paya sahip olacak.”

‘DOLAR YENİ REKORLARA İŞARET EDİYOR’

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, doların son gelişmelerden nasıl etkileneceğine dair yaptığı analizin sonuçlarını paylaştı ve açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Dolar kuru gelecek aylarda yeni rekorlara işaret ediyor. 2024 yılında dolar ilk başta 30 TL’ye çıkacak, Dolar/TL yıl içinde 45 TL’ye kadar yükselecek.”

‘KÜRESEL EKONOMİNİN GÖRÜNÜMÜ NİSPETEN ZAYIF’

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek katıldığı bir canlı yayında önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Şimşek, küresel ekonomiyi de değerlendirdiği açıklamalarda şu ifadelere yer verdi: “G20 önemli bir platform. Orada birçok alanda iş birliği gerektiren konularda ortak çalışmalar yapılıyor. Küresel ekonomiye baktığımızda büyümenin düşük seyrettiği bir dönemdeyiz. Küresel finansal koşulların oldukça sıkışık olduğu bir dönemdeyiz. Küresel ticarette de bir daralma var. Küresel ekonominin görünümü nispeten zayıf.”