Bu yaz seyahat edeceklerin ana endişesi enflasyon

 Bu yaz seyahat edeceklerin ana endişesi enflasyon

Küresel pazarlama ve kamuoyu araştırmaları şirketi Ipsos tarafından yapılan ankete göre enflasyon, bu yıl en önemli seyahat endişesi.

Pazarlama ve kamuoyu araştırmaları şirketi Ipsos tarafından 15 ülkede 15 bin kişi arasında gerçekleştirilen ankette, enflasyon ve fiyat artışlarıyla ilgili endişeler ilk sıraya yerleşirken COVID-19 artık birincil endişeler arasında yer almıyor.

Ankette bu yıl için yapılan seyahat planları, özellikle Avrupa’da pandemi öncesi seviyeleri aşarak seyahat için ‘gerçek bir heyecanı’ yansıtıyor. 2021 ile karşılaştırıldığında, uluslararası seyahate önemli bir geri dönüş ve daha yüksek ortalamalı tatil bütçeleri gözlemleniyor. Erken rezervasyon ve seyahat sigortası yaptırmanın önemi tatilcilerde kalıcı hale gelebilecek yeni alışkanlıklar olarak ankette göze çarpıyor.

Ankette ayrıca Avrupalıların %72’si bu yıl ‘seyahat etmekten gerçekten heyecanlı’ veya ‘seyahat etmekten mutlu’ hissediyor ve Avrupalıların %71’i yaz aylarında seyahat etmeyi planlıyor. Bir diğer dikkate değer nokta ise tatilcilerin bu yaz daha fazla para harcadığı. 2021’de olduğundan daha yüksek bir seyahat bütçesi (yaklaşık %20 daha fazla) bildiren katılımcılar bulunuyor.

COVID-19 ARTIK İLK ENDİŞE DEĞİL

Özellikle Avrupalı ​​ve Kuzey Amerikalı yolcular için hem enflasyon hem de kişisel kaygılar tarafından aşılan COVID-19 artık ilk endişe kaynağı değil. Enflasyon ve fiyat artışlarıyla ilgili endişeler toplumun gündeminde yoğun bir şekilde yer alıyor. Bu yaz seyahate çıkmayacak olan Avrupalıların %41’i ve Amerikalıların %45’i seyahat etmemenin ana nedenlerinden biri olarak finansal kaygıları gösteriyor. Ek olarak, seyahatle ilgili iptaller ve sağlık endişeleri konusunda giderek artan bir farkındalıkla COVID-19, seyahat sigortası satın alımlarını pandemi döneminin çok ötesinde devam etmesi gereken kalıcı bir trend haline getirmiş gözüküyor.

Seyahatin “normal koşullara” dönüşü sorulduğunda, algılar bir ülkeden diğerine önemli ölçüde değişiyor. Tayland, Avustralya ve Avusturya en kötümser; Polonya, Çek Cumhuriyeti ve İsviçre ise en iyimser ülkeler arasında.

İlginizi Çekebilir