BAE’deki sel felaketi yerel sigorta sektörü için endişelere yol açtı

 BAE’deki sel felaketi yerel sigorta sektörü için endişelere yol açtı

S&P, Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) yoğun yağışlar ve sel felaketi nedeniyle yerel sigorta sektörünün motor ve maddi hasar taleplerinde beklenen artışı karşılama kapasitesine ilişkin endişeler ortaya çıktığını belirtti.

S&P Global Ratings analistlerine göre, Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) eşi benzeri görülmemiş yağışlar ve yaygın sel felaketinin ardından, yerel sigorta sektörünün motor ve mülk hasar taleplerinde beklenen artışı karşılama kapasitesine ilişkin endişeler ortaya çıktı.

15-16 Nisan tarihlerinde BAE, 1949 yılından bu yana görülen en şiddetli sağanak yağışa maruz kaldı. Yağışın tetiklediği seller, özellikle Dubai’yi etkiledi ve seyahatlerde önemli aksamalara ve hasarlara yol açtı.

S&P Global Ratings analistleri, motor ve mülk hasarlarına ilişkin taleplerin yerel sigortacılar için kayıpların çoğunluğunu oluşturacağını tahmin ediyor.

Ticari mülklerde ve konutlarda meydana gelen hasarlar önemli olmakla birlikte S&P, yüksek değerli ticari risklerin genellikle uluslararası reasürörler tarafından karşılandığını ve yerel sigortacılar için riski en aza indirdiğini belirtiyor. Dubai’nin havaalanı, demiryolu ağı ve büyük alışveriş merkezleri gibi altyapısı önemli ölçüde zarar görmüş olsa da S&P, bu tür risklerin genellikle reasürörlere devredilmesi nedeniyle yerel sigortacılar üzerinde minimum etki bekliyor.

S&P’ye göre bu olay, ödeme yeterliliği sermaye tamponlarını ve reasürans programlarını test edeceğini belirterek, “BAE’de derecelendirdiğimiz çoğu sigortacının güçlü sermaye ve likidite tamponları olmasına rağmen, borsada işlem gören sigortacıların yaklaşık %20’sinin ödeme gücü, gerekli yasal minimumun sadece biraz üzerinde. Sonuç olarak, zayıf sermaye pozisyonuna sahip bazı sigortacıların sermaye ve likidite tamponlarının zorlanabileceğini ve potansiyel olarak hasar ödemelerinde bazı gecikmelere yol açabileceğini tahmin ediyoruz. Bu durum, özellikle motor ve diğer risklerin büyük bir kısmını elinde bulunduran ve yeterli reasürans teminatına sahip olmayan zayıf sermayeli sigortacılar için geçerli” açıklamasında bulundu.

İlginizi Çekebilir