Astro Günlük 18 Aralık 2021

Astro Günlük 18 Aralık 2021

Yarın saat 07:35’te İkizler burcunda dolunay gerçekleşiyor. Jüpiter desteğini alan 2021’in son dolunayı bize yarım kalan işlerimizi toparlamamız için destek veriyor.

Dolunay, gökyüzündeki Polaris ve Betelgeus iyicil sabit yıldızlarıyla birleşiyor. Polaris’i Kutup Yıldızı olarak tanıyoruz. Bu günlerde zihnimiz oldukça hareketlenebilir ve bu hareketliliği yönetmek zorunda kalabiliriz. Kendimizi daha iyi ifade etmek için kelimelere sığınmak isterken neyin doğru neyin yanlış olduğunu ayırt etmekte zorlanabiliriz.

Hayatımızda “sorun” olarak gördüğümüz konuları ele aldığımızda gerçekten hangilerini çözüme kavuşturmak için uğraşıyoruz? Yani o sorunlar için aldığımız aksiyonlar neler? Yoksa sadece onlar hakkında dırdır mı ediyoruz? Örneğin işimizi sevmiyoruz ya da çalıştığımız kişiyi sevmiyoruz. Ne yapabiliriz? İşimizi değiştirebilirsek değiştirelim ama değiştiremiyorsak her gün söylenerek işe giden biri olmak bu hayatta istediğimiz bir şey mi? Peki ne yapabiliriz? Her çalıştığımız kişiyi sevmedikçe iş mi değiştireceğiz? Ya da sürekli yel değirmenlerine karşı savaşacak mıyız?

Bazen şikayet etmek aksiyon almaktan daha kolay gelebilir. Bazen o kadar konfor alanımızdan çıkmak istemeyiz ki alıştığımız kötü koşullara razı oluruz. Bazen ise kabullenmek gerekir. Hayatın getirdiklerini kabullenmek. Bize kötülük yapan canımızı sıkan herkesin anında karşılığını görmesini isteriz. Karma hemen işlesin karşımızdaki bedelini ödesin diye bekleriz. Bazen dileğimiz kabul olurken bazen adaletin tecelli etmesi uzun sürebilir.

Herkesin doğrusu farklıdır ama sadece kendimizinki doğru gibi hissedebiliriz. Söylenmeye odaklandığımız için çözüm bulmaya vakit kalmayabilir. Odak noktamızı değiştirirsek karşımızdakinin de doğrusunu anlayıp problemimizi çözebiliriz. Bir yandan da “hep ben mi anlayış göstereceğim” diye düşünüp asla çözüm odaklı davranmayabiliriz.

Karşımızdaki kim olursa olsun ne yaparsa yapsın herkes kendi hayatından mesul. Karşı tarafın adımını, anlayışını beklerken geçen süre bizim hayatımızdan geçiyor. Bu dolunay ile yarım kalan tüm defterleri kapamak için doğru soruları sorup dürüst bir şekilde cevaplamak gerekiyor. Nasıl bir hayat istiyorsak onu bulup kimseye bakmadan kendi hayatımızı ona göre şekillendirmemiz gerekiyor. Dolunayın getirdiklerinin hayrımıza olması dileğiyle.