Apple o ülkede online satışa başlıyor

 Apple o ülkede online satışa başlıyor

Amerikalı teknoloji devi Apple, Hindistan’da online satışa başlayacak. Şirket ilk mağazasını ise 2021’de açmayı hedefliyor.

Akıllı telefon pazarında en çok satış yapan markalardan biri olan Apple, Hindistan’da online satışa başlamaya hazırlanıyor. Firma, Hindistan’daki ilk mağazasını ise 2021 yılında açmayı hedefliyor. Geçtiğimiz 10 yıl boyunca Apple, Hindistan’da ürünlerini üçüncü tarf satıcı ve mağazalarda satışını gerçekleştirmişti. Bu durum 2021 yılı ile değişmeye başlayacak.

PERAKENDE SATIŞI BAŞLIYOR

Firmanın 26 Şubat 2020’de gerçekleştirdiği yıllık hissedar toplantısında Apple İcra Kurulu Başkanı Tim Cook yatırımcılara bir açıklama yaptı. Cook, Apple’ın 2020 içerisinde dünyanın ikinci büyük akıllı telefon pazarı olan Hindistan’daki online mağazasını açacağını söyledi. Cook aynı zamanda Apple’ın Hindistan’a 2021’de ilk perakende mağazasını açacağını da duyurdu. Hindistan’daki büyük fırsata inandığını aktaran Cook, “Eşi benzeri olmayan demografik özelliklere sahip bir ülke” diyerek Hindistan’ı tanımladı.

YERLİ VATANDAŞ KARŞILAYAMIYOR

Hindistan’da yaşayan çoğu yerli vatandaş Apple’ın ürünlerini maddi olarak karşılamakta zorlanıyor. Araştırma firması Counterpoint’e göre, Hindistan’a gönderilen akıllı telefonların büyük çoğunluğu 150 dolar veya daha düşük bir fiyat etiketi ile satışı gerçekleşiyor.

VERGİLER APPLE’I ZORLUYOR

Hindistan’da Apple’ın karşılaştığı bir başka zorluk daha var. Ülkenin başkenti Yeni Delhi’de ithal edilen ürünlere uygulanan yüksek vergiler şirketi zorluyor. Müşterilere ek maliyeti geçtiği için iPhone Hindistan halkı için pahalı bir ürün haline geliyor.

BANKALAR YARDIMCI OLABİLİR

Bir araştırma firması olan Canalys’in analisti Madhumita Chaudhary’ye göre Apple, fiyatlandırma konusunda bankaların müşterilere daha fazla teşvik sunması gerektiğini düşünüyor. Eğer bu banakaların teşvik talep eden müşterilere olumlu dönüş sağlar ise Hindistan’daki %99’unun Android tabanlı akıllı telefon kullanılan pazarına büyük bir etki yapacak. Apple bu durumun gerçekleşmesi haline pazardaki konumunu geliştirebilecek.

2019 APPLE’IN EN İYİ YILI OLDU

Canalys aynı zamanda Apple’ın 2019’u Hindistan’da geçirdiği en iyi yıl olduğunu belirledi. Aralık ayında sona eren son çeyrek ile birlikte 2019 yılı boyunca Apple’ın en gözde ürünü olan iPhone Hindistan’da 925 bin adet satış gerçekleştirdi. Araştırma firması bu rakamın yıllık %200 artışla bugüne kadar ülkedeki en iyi yılı olduğunu da söyledi.

İlginizi Çekebilir