Altıngöz: Bilinç düzeyinin artırılmaması kişiler için geri dönülmesi zor kayıplara yol açabilir

 Altıngöz: Bilinç düzeyinin artırılmaması kişiler için geri dönülmesi zor kayıplara yol açabilir

Aksigorta Genel Müdür Yardımcısı Fahri Altıngöz, veri önemi ile ilgili, “Kişisel verilerin çalınmasına yönelik önlemlerin alınmaması, bu konuda bilinç düzeyinin artırılmaması kişiler için geri dönülmesi zor kayıplara yol açabilir” diye konuştu.

“Siber Koruma Sigortası ile işletmelere geniş kapsamlı teminat seçenekleri sunuyoruz. Sigortalının banka hesaplarından, yasa dışı elektronik aktarım yapılmasına ya da sigortalının bilgisayar sistemlerindeki verilerinin yasa dışı olarak değiştirilmesinden, bilgisayar sistemlerine zarar verme tehdidi ile yapılan fidye taleplerine kadar birçok riske karşı güvence sağlıyoruz” diyerek sözlerine başlayan Aksigorta Genel Müdür Yardımcısı Fahri Altıngöz, siber koruma sigortasının teminat seçeneklerini şöyle sıraladı: “Siber Koruma Sigortası ile gerçekleşmiş veya gerçekleştiğinden şüphelenilen bir siber olay neticesinde; olayın sebeplerinin ve detaylarının araştırılması, saldırı sonucu itibar korunmasına yönelik danışmanlık masraflarını poliçe kapsamında karşılıyoruz.

Saldırının doğrudan sonucu olarak sigortalıdan yasa dışı yollarla alınan para teminatı ve siber olay sonrası kaybedilen veri ve yazılımların olay meydana gelmeden hemen önceki ya da mümkün olan en yakın haline getirmek gibi işletmelere güvence de sunuyoruz. İsteğe bağlı olarak sigortalının veya sigortalıya bir sözleşme ile bağlı olan bir hizmet sağlayıcısının bilgisayar sistemlerinin, siber olay neticesinde kısmen veya tamamen devre dışı kalmasının bir sonucu olarak yaşanan iş durması sebebiyle maruz kalınan brüt gelir kaybını da güvence altına alıyoruz.

Aynı zamanda, sigortalının banka hesaplarından yasa dışı elektronik aktarım yapılmasını veya sigortalının bilgisayar sistemlerindeki verilerin yasa dışı olarak değiştirilmesinin bir sonucu olarak hırsızlık teminatı da sunuyoruz.

Siber Koruma Sigortası ile işletmelerin web sitesi veya sosyal medya hesaplarından gerçekleştirilebilecek karalama, telif hakkı, unvan, slogan, ticari isim veya marka ihlali ya da gizlilik haklarının ihlali neticesinde sigortalıya yansıyabilecek tazminat talepleri ve savunma masrafları için de güvence sağıyoruz. Siber Koruma Sigortası’nın hem sigortalının uğrayabileceği zararlara karşı hem de 3. şahıslardan gelebilecek tazminat taleplerine karşı bir koruma sunuyor olmamız da ayrı bir avantaj oluşturuyor.”

Altıngöz, sözlerine şöyle devam etti: “Kullanım sıklığında yaşanan artışla birlikte, bu süreçte hayatımıza giren ve güvenlik sorunu yaşanan yeni sosyal medya platformları da bulunuyor. Kişisel verilerin çalınmasına yönelik önlemlerin alınmaması, bu konuda bilinç düzeyinin artırılmaması kişiler için geri dönülmesi zor kayıplara yol açabilir. Aksigorta olarak siber riskler konusunda farkındalık oluşturmak, bu konuda toplumsal bilinç düzeyini artırabilmek amacıyla 2020 yılının son aylarında Dijital Güvenlik Platformu adında bir sosyal sorumluluk projesi hayata geçirdik. Boğaziçi Üniversitesi iş birliği ile hayata geçirdiğimiz bu platform, sunduğu ücretsiz eğitim imkanının yanı sıra alanında uzman pek çok ismi bir araya getiren Dijital Güvenlik Platformu kısa zaman içerisinde bir bilgi kaynağına dönüştü. Siber saldırganların çeşitli siber atak yöntemleriyle ancak önlem alarak ve bilinçlenerek karşı koyabiliriz. İnanıyorum ki, Dijital Güvenlik Platformu ile toplumsal farkındalık düzeyi artacak ve siber saldırıların yol açabileceği büyük hasarları daha yaşamadan bertaraf edebileceğiz.”

‘SİBER SALDIRILAR %20 ARTIŞ GÖSTERDİ’

Kötü amaçlı siber saldırıların dikkatsizlik ve duyarsızlıktan kaynaklandığını söyleyen Altıngöz, “Siber dünyanın korsanları; nesnelerin interneti, bulut, endüstri 4.0, giyilebilir teknolojiler ve mobil dünyada kendine yeni avlar arıyor. Türkiye’de küçük işletmeler başta fidye yazılım olmak üzere birçok farklı siber saldırı çeşidiyle karşılaşıyor. Küçük işletmelerin hackerlar tarafından hedef olmasının en büyük nedeni bilgi güvenliği konusunda dikkatsiz ve duyarsız olmaları. Küçük işletme sahiplerinin büyük bir kısmı siber riskleri küçümsüyor ve çalınmaya değecek verilerinin olmadığını düşünüyor. Bu mantıkla hareket eden ve güvenlik yatırımları olmayan veya çok düşük güvenlik seviyesine sahip küçük işletmeler, güvenlik anlamında çok büyük bütçelere sahip ve yatırım yapan büyük şirketlere oranla çok daha kolay hedef olmaları sebebiyle, hackerlar tarafından cazip bir seçenek olarak değerlendiriliyor. Pandemi sürecinde çalışma düzeninin evlere taşınmasıyla birlikte saldırılar %20 artış gösterdi. Saldırıların yüzde 43’ü küçük şirketlere karşı yapılıyor” dedi.

İlginizi Çekebilir