Aksigorta’nın karbon net sıfır hedefi 2050

 Aksigorta’nın karbon net sıfır hedefi 2050

Sabancı Holding ve Ageas iştiraki olan Aksigorta, “iklim acil durumunun çözümü için öncü adımlar atmak” odağına uygun olarak en geç 2050’de Net Sıfır Emisyon ve Net Sıfır Atık seviyelerine ulaşmayı hedefliyor.

Aksigorta, net sıfır emisyon ve net sıfır atık hedefine paralel olarak; ürün ve hizmet gamını iklim krizinin çözümüne pozitif katkı sağlayacak sürdürülebilir sigortacılık ürünleriyle güçlendirmeye başladı. Sürdürülebilirlik performansını her geçen yıl daha da güçlendiren Aksigorta, faaliyetlerinden kaynaklanan doğrudan ve dolaylı çevresel etkileri en aza indirmeyi hedefleyen projeler yürütüyor.

Kağıtsız sigortacılık hedefi doğrultusunda dijitalleşme çalışmalarına hız veren Aksigorta, kâğıt tüketimini yasaların sunduğu ölçüde azaltma sürecini başlattı. Çok sayıda doküman ve bildirim, dijitalleştirilerek, son 2 yılda yaklaşık 11 ton kâğıttan tasarruf edildi. WWF Türkiye’den Yeşil Ofis sertifikasına sahip olan Aksigorta, 2022 yılında kullandığı enerjinin tamamını yenilenebilir enerji kaynaklarından temin etti. Aynı zamanda gün ışığından mümkün olduğunca faydalanmayı sağlayan perde otomasyonu ve otomatik kapanan yeni ışıklandırma sistemi enerji tüketiminde %11’lik tasarruf sağladı.

Aksigorta’nın pandemi ile birlikte hibrit çalışma düzenine geçtiğini belirten Aksigorta ve Agesa İnsan Kaynakları ve Sürdürülebilirlikten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Burak Yüzgül, “Çevre ekseninde sağladığımız en önemli kazanım ofis alanı kullanımındaki düşüşe paralel, doğal kaynak kullanımlarının da azalması oldu. Buna ek olarak, son 5 yılda, ofislerdeki bilinçli su tüketimimiz sayesinde % 70’e varan azaltım gerçekleştirdik; geçtiğimiz yıl ofiste kullanılan plastik su şişelerini de kaldırdık. Aynı zamanda geçtiğimiz ay, her bir çalışanımız adına Ege Orman Vakfı’na 10 bin fidan bağışında bulunduk. Yaptığımız bağışlarla İzmit Taşköprü ağaçlandırma sahasında Aksigorta Hatıra Ormanı oluşturuldu. Dünyamızın geleceğini güvence altına alabilmek adına pek çok çalışma gerçekleştiriyoruz. Bu çalışmalarımızı da kararlılıkla sürdüreceğiz. Sahip olduğumuz güçlü kapasiteyi ve köklü sigortacılık uzmanlığını sıfır karbon ve iklim değişikliği ile mücadele alanında kullanmaya devam edeceğiz’’ diye konuştu.

SÜRDÜRÜLEBİLİR ÜRÜNLER DE GELİŞTİRİLİYOR

Operasyonda gerçekleştirilen sürdürülebilirlik odaklı çalışmaların yanı sıra, ürün portföyümüzde de eklemeler yapmaya başladıklarını ifade eden Burak Yüzgül, “Ekolojik Akkonut ürünümüz özelinde, tüm enerji ve su ihtiyacını doğal yollarla gideren ve tüm bunları doğaya neredeyse hiç zarar vermeden gerçekleştirebilen ekolojik evlerin sahiplerine %10 prim avantajı sağlanıyor. Bu ürünle, elektrikten ısınmaya kadar enerji tüketimine sebep olan tüm gündelik gereksinimlerini yenilenebilir kaynaklardan elde ederek, doğaya katkı sağlayan ‘ekolojik’ evler için daha cazip teklifler hazırladık. Aksigorta olarak, sürdürülebilirlik bakış açımızla faaliyet gösterdiğimiz toplumun kalkınması, refahı ve daha iyi bir yaşama erişmesi için program ve projeler tasarlayarak, ekonomik büyümeyi desteklemek için olumlu etki yaratmaya aracı olacak farklı branşlardaki ürünlerimizle de yeni avantaj ve hizmetlerle sürdürülebilirliğe katkı sağlamayı hedefliyoruz’’ dedi.

İlginizi Çekebilir