Acentelerin sorunları Başbakan’a anlatıldı

TOBB SAİK Başkanı Hüseyin Kasap, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde gerçekleşen görüşmede, sigorta sektörü ile sigorta acenteliği mesleğinde son dönem gerçekleşen gelişmeler ve yaşanan sorunları Başbakan Binali Yıldırım’a iletti.
Hüseyin Kasap, ülkemiz sigorta sektöründe en yüksek üretimin trafik sigortasında olduğunu ve söz konusu poliçelerin %93’ünün sigorta acenteleri tarafından yapıldığını kaydetti. Son yıllarda fiyat dalgalanmaları ve yükselen prim tutarları nedeniyle kamuoyunda gündemden düşmeyen trafik sigortası hakkında genel bilgiler veren Kasap, konuya ilişkin çözüm önerileri ile taleplerini Başbakan’a iletti.
Söz konusu görüşmede, Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi tarafından geliştirilen teklif sorgulama ekranı uygulamasının doğrudan satış kanallarını teşvik ederek, acentenin varlığını tehlikeye attığını belirten Kasap, 50 binden fazla kişiye istihdam sağlayan tamamen milli ve yerli acentelerin yok olmaması için trafik branşında acentelerin acilen desteklenmesi ve KOSGEB teşvikleri kapsamına alınması gerektiğini ifade etti.
Fiyat dalgalanmaları ve artışları konusunda çözüm için, yüksek risk grubunda bulunan araçların, ayrı bir sigorta havuzunda değerlendirilmesi ve bu araçların sürücüleri için farklı eğitim süreçleri ile rehabilitasyon uygulamaları geliştirilmesini öneren Kasap, hem vatandaşların kolayca istediği trafik sigortasına ulaşabilmesi hem de acentelerin prim üretim rakamlarını koruyarak hayatta kalabilmeleri için, tüm acentelere ülkemizde faaliyet gösteren sigorta şirketlerinin tamamının trafik sigortasını satabilme yetkisi verilmesini, acentelerin alacakları taban komisyon miktarının da devlet tarafından belirlenmesini talep etti.
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin de katıldığı görüşmede ülkemiz sigortacılığının mevcut durumu da değerlendirildi.

Yorum yazın