ABD’de pandemi nedenli iş durması davalarında ilk sonuçlar sigortacı lehine

 ABD’de pandemi nedenli iş durması davalarında ilk sonuçlar sigortacı lehine

Pandemi nedenli hasarların başlıca kalemlerinden biri olması beklenen COVID-19 kaynaklı iş durması hasarlarında davalar görülmeye başladı. ABD mahkemelerinden gelen bilgiler, davaların büyük bir kısmının sigortacılar lehine sonuçlandığı yönünde.

Dünyanın en büyük sigorta pazarı olan ABD’de COVID-19’un etkileri hakkında tahminlere yön verecek yeni bir gelişme yaşanıyor. Sigortacılara açılan, COVID-19 bağlantılı iş durması davalarının büyük bir çoğunluğu sigortacılar lehine sonuçlanıyor. Son rakamlara göre tamamlanan 23 davanın 17’sinde sigortacılar kazandı. İlk sonuçlar, ABD’li hakimlerin iş durması davalarında konut sigortası kapsamında tazminat ödenmesine hükmetmesi için varlıklarda fiziksel bir değişimin yaşanması gerektiğine işaret ediyor. Sigorta şirketinin tazminat ödemesine karar verilen 6 davanın 3’ünü ise tek bir hakim hükmetti.

“VİRÜS MÜLKÜ FİZİKSEL OLARAK ETKİLEMİYOR”

Kararlarda, ödemenin reddi için hakimler tarafından “konut/işletmelerde fiziki hasarın meydana gelmemesi” nedeni gösteriliyor. Ödemeyi reddeden hakimler tarafından yapılan bazı açıklamalar şu şekilde:

“Koronavirüs; mülkün görünümünü, şeklini, rengini, yapısını ya da başka bir fiziksel özelliğini değiştirmiyor. Bu nedenle de teminatın devreye girmesi için gerekli olan direkt fiziksel hasar maddesi karşılanmıyor.”

“Poliçe, mülkü; bu durumda ise sigortalının mülkünü ve işinin fiziksel olarak ifa edildiği noktaları sigortalıyor. Yani poliçe sigortalının işini sigortalamıyor. Böylelikle, sigortalının fiziksel varlıklarını kullanmasının engellenmesi sigorta korumasındayken, işine devam etmesinin engellenmesi sigorta koruması altında değil.”

GÖRÜLMEMİŞ 1100 DAVA VAR

Sonuçlara bakıldığında büyük oranda COVID-19 nedenli iş durması davalarının sigortalılar lehine sonuçlandığı gözüküyor. Yine de ilk sonuçlara bakarak nihai bir kararda bulunmamak gerekiyor. ABD’de COVID-19 bağlantılı iş durması hasarları nedeniyle açılan davaları sayısı 1.100’ü bulunuyor.

İlginizi Çekebilir