3. sayfa

ESKİ dönemde (yanılmıyorsam 50’li yıllar) İstanbul’da akşam saatlerinde işlek meydanlar, iskele, durak gibi kalabalık yerlerde küçük çocuklar akşam gazeteleri satardı. “Cinayeti yazıyooor” feryatları ile koşuşurlardı. Galiba bunlara yurt dışında bulvar gazeteleri deniliyor. Gün içinde yakalanan sansasyon yaratabilecek cinayet, kaza, yangın vs. bir haber ön sayfayı kaplardı. İç sayfalarında genellikle “pehlivan tefrikası” denilen aylarca süren, tiryakisi tarafından merakla takip edilen dizi yazıları olurdu. Ayrıca bu sayfalarda kanunen yapılması gerekli olan, icra dairelerinin satışlar ile ilgili ilânları ile nüfus cüzdanı, ehliyet ve benzerlerinin kayıp ilânları, tarifelerinin düşük olması nedeni ile çok miktarda yer alırdı..
Ama ilk sayfadaki sansasyon haber satışın ana kaynağı olurdu.
İnternet sebebi ile gazete okuma alışkanlığının büyük çapta düşmesi, gazetelerin basım adedini altı sıfırlı adetlerden binlere düşürmüş bulunmaktadır.
Teşbih’te (benzetme) hata olmaz sözüne güvenerek konuyu bir yere getireceğim.
Son zamanlarda gazetelerin 3. sayfaları, eski akşam gazetelerinin birinci sayfalarındaki, yumurcakların “yazıyooor” feryatlarındaki konulardan biri olan cinayet ile bir şeyleri çağırıştırıyor. İşte onlardan birkaç örnek:
• Eşini eşarbıyla boğdu
• Kızının yanında tabancayla vuruldu yaşamını kaybetti
• Baltayla bunu yapan serbest (kadın sargılar içinde)
• Sokakta çekirdek çitlerken cinayet
• Yüksek müzikten cinayet
• Komşuların otopark kavgası 3 ölü, 5 yaralı
• 46 kez bıçaklayıp can çekişmesini izlemiş
• Ablaya 20 bıçak
• Katili oğlu çıktı
• Koca’yı sevgilisine öldürttü, 13 yıl maaşını aldı…
Bu başlıkların görselleri de boy boy sayfayı kaplıyor.
3. sayfa bu haberlerle donatıldıktan sonra tirajlarında bir artış sağlanmış mıdır bilemem. Araştırması uzun, zahmetli ve doğruluğu kesin olmayan bir iş. Ayrıca sayfanın bu hale getiriliş sebebinin bu olduğundan emin değilim. Şehir efsanelerine göre ikinci sebep kadın cinayetlerinin artışını önlemekse tamamen yanlış ve sanki bu suçlar gitgide arttığına göre caydırıcı değil teşvik edici olmakta gibi görünüyor..
Gazetede bu 3. sayfa faaliyeti devam ederken TV kanallarının haber bültenlerinde de şaşırtıcı bir şekilde aynı konularda haberler çok geniş bir şekilde yer almaya başladı. Oralarda reyting artışına çare aramanın söz konusu olmadığı, uzayan reklâm kuşak sürelerinin bıktırıcı hale gelmesinden belli oluyor. İnsana bu kadar çok reklâmın teşvik edici değil, bilakis uzaklaştırıcı olduğunu düşündürüyor. O halde görsel basın, haberlerin bulvar gazetesi haline gelmesinde ne menfaat arıyor, anlamak mümkün değil.
Öncelikle vahşet eseri cinayet haberlerinin bu kadar çok yayınlanması dosta düşmana karşı bizi aşağılayıcı bir sonuç getirmiyor mu?
“Baş kırılır fes içinde, kol kırılır yen içinde” sözünün tam bittiği yerdeyiz…

 

BUNU BİLİYOR MUYDUNUZ?

Bir insan hayatı boyunca ortalama 22 kilo deri kaybeder.

Avatar

Eşber Erülgen

esberulgen@ttmail.com

İlginizi Çekebilir

Leave a Reply