2021 küresel sigortalı felaket kayıpları 112 milyar dolar

 2021 küresel sigortalı felaket kayıpları 112 milyar dolar

Swiss Re’nin tahminlerine göre 2021 yılında meydana gelen felaketlerden kaynaklı küresel sigortalı felaket kayıplarının tahmini toplamının dördüncü en yüksek seviye olan 112 milyar dolar olacağı öngörülüyor.  

Doğal afetlere bağlı olarak gerçekleşen kayıpların toplamı 2021 yılı için 105 milyar dolar seviyesinde seyrediyor. Ida Kasırgası 2021 yılının en masraflı doğal afeti olurken Uri Kış Fırtınası ve diğer ikincil felaketler toplam kayıpların yarısından fazlasına mâl oldu. İnsan kaynaklı felaketler ise 7 milyar dolarlık sigortalı kaybı tetikleyerek 112 milyar dolarlık tahmini zararla sonuçlanmasına neden oldu.

Yılın en maliyetli iki doğal afeti Ida Kasırgası ve Uri Kış Fırtınası ABD’de meydana geldi. Ida Kasırgası, New York’taki sel felaketi de dahil olmak üzere tahmini sigortalı hasarlarda 30 ila 32 milyar dolar zarara yol açarken özellikle Teksas eyaletinde buzlanma, yoğun kar yağışı ve aşırı soğuğa neden olan Uri Kış Fırtınası, milyar dolarlık sigortalı kayıplara neden oldu.

Avrupa’daki en maliyetli doğal afet ise Temmuz ayında Almanya, Belçika ve komşu ülkelerde meydana gelen ve 13 milyar dolara varan sigortalı hasara neden olan sel felaketiydi.

Swiss Re Doğal Afet Araştırmacısı Martin Bertogg, 2021’deki doğal afetlerden kaynaklanan sigortalı kayıpların bir önceki on yıllık ortalamayı tekrar aştığını ve son yıllarda görülen kayıplarda yıllık % 5-6 artış eğilimini sürdürdüğünü belirtti.

 

İlginizi Çekebilir