%14 reel getiri ile BES fonları 2019’un şampiyonu oldu

 %14 reel getiri ile BES fonları 2019’un şampiyonu oldu

TSB, Bireysel Emeklilik Sistemi’ne (BES) ilişkin güncel verileri paylaştı. 2019 sonu itibarıyla BES ve OKS’de toplam 12,2 milyon katılımcıya ve 127,3 milyar TL fon büyüklüğüne ulaşıldığının belirtildiği açıklamaya göre, BES fonları son 5 yıllık ve 10 yıllık getiride, TÜFE ve BIST-100 gibi kıyas gruplarının üzerinde bir performans göstererek dikkatleri üzerine çekti.

Türkiye Sigorta Birliği (TSB), Bireysel Emeklilik Sistemi ve Otomatik Katılım’ın 2019 yılı performansına ve sistemdeki fonların getirileri üzerine açıklamada bulundu. TSB’nin Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM) verilerinden derlediği bilgilere göre, Bireysel Emeklilik Fonları 2019’da katılımcılarına yüzde 14,39 reel getiri sağlayarak, son yıllardaki en iyi performansını gösterdi.

TSB’den yapılan açıklamada 2019 yıl sonu itibarıyla BES’te 6,9 milyon katılımcıya, devlet katkısı dâhil 119,1 milyar TL fon büyüklüğüne ulaşıldığına dikkat çekilirken, “Otomatik Katılım ile sisteme katılan çalışan sayısı da 5,4 milyon oldu ve sistemde biriken 8,2 milyar TL fon tutarı ile ulusal tasarruflara katkı sağlandı. Böylece, her iki sistemde toplamda 127,3 milyar TL fon büyüklüğü ile 12,2 milyon katılımcı sayısına ulaşıldı” ifadelerine yer verildi.

UZUN VADELİ GETİRİLER ÖNCELİKLİ OLMALI

Emeklilikte refah düzeyinin korunmasını sağlayan uzun vadeli bir tasarruf ve yatırım sistemi olan BES’in, kısa vadeli enstrümanlarla karşılaştırılmaması gerektiğine vurgu yapılan TSB açıklamasında, “2019 verileri de, son 5 ve 10 yıllık veriler de BES fonlarının sağladığı getiriyi net bir şekilde ortaya koyuyor. Ancak bu noktada BES tasarruflarının piyasanın anlık değişimlerine göre hareket eden kısa vadeli enstrümanların getirileriyle mukayese edilmemesi gerektiğini hatırlatmakta fayda var. Katılımcıların uzun vadeli getirilere odaklanmaları ve kısa vadeli getiriler yerine emeklilik döneminde refah kaybı yaşamamayı hedeflemeleri büyük önem taşıyor” denildi.

Türkiye Sigorta Birliği yaptığı açıklamada BES ve OKS’nin 2019’da son yılların en büyük başarılarından birini kazandığını belirtti.

KARMA FON GRUPLARI %37 GETİRİ SAĞLADI

2019’da BES’te sunulan fonların ortalama yıllık getirisi BIST-100 endeksi, TÜFE, döviz sepeti ve mevduat gibi araçların üzerinde gerçekleşti. Bunun yanında birçok fon türünde altın endeksinin de üzerinde getiri elde edildi ve emeklilik yatırım fonları içinde karma fon grupları yüzde 37,65 ile ekonomideki gelişmelere paralel olarak 2019’da katılımcısına en yüksek getiriyi sağlayan fon türü oldu.

OKS VE FAİZE DUYARLI FONLAR ÖN PLANDA

Sistemde yalnızca 3 yıllık bir geçmişe sahip olan Otomatik Katılım’da sunulan fonların da benzer bir getiri performansı sergilediğine işaret eden TSB, Otomatik Katılım’da sunulan fonların 2019’da ortalama yüzde 22,60’lık getiri oranı ile mevduat, TÜFE ve döviz sepeti gibi kıyas gruplarının üzerinde performans ortaya koyduğunu belirtti. TSB ayrıca, BES’in faize duyarlı fonlar açısından incelendiğinde de 2019 yılında yüzde 29,9 ile katılım fonlarında da ortalama yıllık getiri ile oldukça iyi bir performans sergilediğine dikkat çekti.

İlginizi Çekebilir