Zorunlu deprem sigortasında hedef %100 sigortalılık

 Zorunlu deprem sigortasında hedef %100 sigortalılık

Sigorta Haftası’nda, sigortalılık bilincinin artırılmasının ülkemize ve vatandaşlara sunduğu katkıları hatırlatan DASK, %100 sigortalılık hedefine ulaşmanın önemini vurguladı. Dünyada örnek uygulamalar ile kıyaslandığında Türkiye’deki sigortalılık oranının oldukça yüksek olduğunu belirten DASK Genel Koordinatörü Erdal Turgut, DASK’ın hedefinin, kapsam dâhilindeki tüm konutları Zorunlu Deprem Sigortası güvencesine almak ve %100 sigortalılık hedefine ulaşmak olduğunu söyledi.

DASK’ın yürüttüğü iletişim farkındalık kampanyalarındaki temel amacı, vatandaşlara, ülkemizin deprem gerçeğini ve Zorunlu Deprem Sigortası’nın önemini anlatmak. DASK’ın 2022 yılı hedefleri arasında Türkiye’de sigortalılık bilincinin artması ve %100 sigortalılık kampanyasının başarıya ulaşması için yürütecekleri projeler bulunuyor. Sosyal sorumluluk projeleri ve bütüncül Afet Sigortası’na geçiş için gerekli çalışmalar da devam ediyor.

TÜRKİYE’DE 10,7 MİLYON KONUT SİGORTALI

Bugün Türkiye’de yaklaşık 11 milyon konut Zorunlu Deprem Sigortası güvencesi altında. Marmara Bölgesi en yüksek sigortalılık oranına sahip bölge olarak öne çıkarken Ege bölgesi ikinci sırada yer alıyor ve Türkiye genelinde yıllık prim ortalaması 169 lira olarak hesaplanıyor.

BÜTÜNCÜL AFET SİGORTASI GELİYOR

DASK’ın 2022 yılında gündeminde olan en önemli konulardan biri olan bütüncül Afet Sigortası çalışmalarını ve bu ihtiyacın nasıl doğduğuna dair detayları aktaran DASK Genel Koordinatörü Erdal Turgut açıklamasında, “Sigorta sektöründe poliçe üretim sayıları, hasar ödemeleri, risk altındaki portföyler açısından pandeminin farklı yansımaları oldu. Pandemi döneminde ve sonrasında artan doğal afetler ile birlikte sigorta şirketlerinin hasar ödemeleri son yıllardaki en yüksek seviyelere çıkmıştır. Biz de kurum olarak tüm bu zorlu zamanlardan geçerken üzerimize düşeni yapıp, Zorunlu Deprem Sigortası’nın kapsamının genişletilerek bütüncül bir “Afet Sigortası”na dönüştürülmesi konusunu gündeme getirdik. Sel başta olmak üzere diğer doğal afet türlerinin ek teminat olarak zorunlu deprem sigortasına entegre edilmesi ile ilgili DASK olarak çalışmalarımıza başladık. Mümkün olan en kısa sürede çalışmalarımızı tamamlamayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ SİGORTALILIK BİLİNCİNDE KİLİT ROL OYNUYOR

DASK, 2022 yılında tüm hızıyla yeniden başlayan sosyal sorumluluk projeleri kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı iş birliği ile ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerine deprem ve Zorunlu Deprem Sigortası bilinci kazandırılması amacıyla yürütülen Dersimiz Deprem Yaşasın Önlem projesi için saha çalışmaları yürütüyor. 23-28 Mayıs 2022 Sigorta Haftası kapsamında okullarda yapılacak eğitimler ile 20 ilde 500 okulda 70 bin öğrenciye doğrudan erişilmesi hedefleniyor. Etkinliklere ilişkin materyallere dask.gov.tr adresinden, videolara da DASK Türkiye Youtube kanalından ulaşmak mümkün.

%100 SİGORTALILIK HEDEFİYLE ÇALIŞMAYA DEVAM

Gelecekte binalarımızı emanet edeceğimiz inşaat mühendisliği öğrencilerinde deprem bilincini artırmak ve depreme dayanıklı bina tasarımı becerisini geliştirmek amacıyla 2014 yılında başlatılan DASK Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması’na bu yıl başvuran üniversiteler arasında 21 üniversite finalist olarak belirlendi. 29-30 Mayıs tarihlerinde büyük finali yapılacak yarışmanın ödül töreni ise 31 Mayıs 2022 tarihinde gerçekleştirilecek.

DASK, ülkemizdeki deprem gerçeğinin ve risklerin farkında olarak ve sigortalılık bilincinin, bu riskler karşısında yarattığı güvenceyi daha çok insana anlatarak farkındalık çalışmaları yürütmeye, daha çok kişiyi bilinçlendirmeye ve %100 sigortalılık hedefi doğrultusunda çalışmaya devam ediyor.

İlginizi Çekebilir