Yüksek Topuklar Zirvesi gerçekleşti

 Yüksek Topuklar Zirvesi gerçekleşti

Kadın Sigortacılar Derneği’nin (KASİDER) iş birliğiyle Türkiye Sigorta Birliği (TSB) tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen Yüksek Topuklar: Sigorta Sektöründe Kadın Zirvesi, “Tabiat Ana: Zorluklar ve Umutlar” temasıyla gerçekleşti.

TSB Başkan Yardımcısı Taylan Türkölmez

Zirve’nin açılışında konuşan TSB Başkan Yardımcısı Taylan Türkölmez, Türkiye’nin dünyada kadın-erkek eşitliğinde 129’uncu sırada olduğunu belirterek, “Kadınlarımızın işgücü istihdam piyasasındaki varlığı oldukça az. Bugün istihdam piyasasında 15 yaş üstü %52 olan çalışma oranının sadece %30’u kadınlardan oluşuyor. Sigorta sektörüne bakacak olursak bugün sektörde yaklaşık 23 bin çalışanımız var ve 13 bini kadınlardan oluşuyor. %30’u ise yönetim kurullarında yer alıyor ve yönetici olarak çalışıyor” dedi.

KASİDER Başkanı Sema Tüfekçiler

Türkölmez’in konuşmasının ardından açılış konuşmasını gerçekleştiren KASİDER Başkanı Sema Tüfekçiler, şu şekilde konuştu: “Bu zirve, bizden sonra gelecek olan gençliğe bir armağanımız olacak. Gelecek gençlerde. Onların yolunu aydınlatma sözümüz var. Ancak öncelik hep birlikte kadını olması gereken yere taşımak. Çünkü kadın erkek beraber varız ve birlikte tamız.”

SEDDK Başkan Yardımcısı Dilek Sakallıoğlu

SEDDK Başkan Yardımcısı Dilek Sakallıoğlu ise şunları söyledi: “Tam kapsamlı, sürdürülebilir bir faaliyet yönetimi, zorlukları aşmak, dayanıklılığı artırmak ve geleceğe dair umutları büyütmek için genel müdüründen uzmanına kadar her çalışan kademesinde cinsiyet dağılımının dengeli çeşitliliğine yer verilmesi, bunu sağlayan koşulların oluşmasına imkân verilmesi ve bu anlayışın benimsenmesi şart. İstatistiklere baktığımda 2022 yılında sigorta sektöründe kadın çalışan oranının %55, erkek çalışan oranının %45 olduğunu gördüm. Bu, kadın işgücünün sektörümüzde istihdam açısından iyi bir oran dağılımı olarak değerlendirilebilir ancak üst yönetim düzeyine çıktıkça kadın işgücü oranının azaldığını hepimiz biliyoruz. Eğer zorlukları gerçekten aşmak istiyorsanız detaylı ve titiz çalışmaya sahip olan, analitik düşünen kadın işgücünün karar alma mekanizmalarında da yer alacak şekilde dengeli dağılımına her düzeyde yer verilmesi gerektiğini tekrar vurguluyorum.”

Tuluhan Tekelioğlu

Açılış konuşmalarının ardından Tuluhan Tekelioğlu imzalı “100 Sigortacı Kadın Yüz / Yüksek Topuklar” belgeselinin ilk gösterimi yapıldı. Gösterim sonrası düşüncelerini paylaşan Tuluhan Tekelioğlu, şu değerlendirmelerde bulundu: “Yüksek topukların gerçek anlamda plazalardaki sesinin ne olduğunu fark ettim. Yüksek topuklar, kadının yılmaz mücadelesini simgeliyor. Bu belgeseli tamamladıktan sonra sigortalı olmaya inandık ve ‘iyi ki sigortalıyız’ dedik. Bu filmi, Cumhuriyetimizin 100. yılında sadece sigorta sektöründe değil, iş dünyasının her alanında eşitlik için mücadele eden kadın kardeşlerime ve onların yanında yürüyen erkeklere ithaf ediyorum.”

Belgesel gösterimi sonrası günün ilk paneli moderatörlüğünü TSB Genel Sekreter Yardımcısı Aysun Yıldız Özer’in yaptığı “Sigorta Sektöründe Kadın Lider Olmak”; QNB Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Melda Şuayipoğlu, Neova Sigorta Genel Müdürü Neslihan Necipoğlu ve Türkiye Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Şebnem Ulusoy’un katılımlarıyla gerçekleşti.

Avukat ve yazar Av. Cansen Erdoğan’ın “Çalışma Hayatında Kadın: Hukuki Durum” isimli özel sunumuyla devam eden Zirve, moderatörlüğünü Axa Sigorta CEO’su Yavuz Ölken’in üstlendiği ve SEDDK Başkan Yarımcısı Ebru Gençosmanoğlu, Milli Reasürans Genel Müdür Yardımcısı Şule Soylu ile Acil İhityaç Projesi Vakfı Kurucu Başkanı Ebru Nurluoğlu’nun konuşmacı olarak yer aldığı “Afet Sonrası Toparlanma Sürecinde Kadının Liderliği” isimli ikinci panelle devam etti.

EBRD’den Özen Tümer’in gerçekleştirdiği “Dünya’da, Türkiye’de ve Sigorta Sektöründe Rakamlarla Kadın” ve Gulf Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Ayşe Gardet’in gerçekleştirdiği “Çalışma Hayatında Kadın: Dünya’da Yeni Uygulamalar” isimli özel sunumlarla devam eden Zirve, kokteyle son buldu.

İlginizi Çekebilir