Yöneticilerin sorumlulukları artık Anadolu Sigorta güvencesinde

 Yöneticilerin sorumlulukları artık Anadolu Sigorta güvencesinde

Anadolu Sigorta, Yönetim Kurulu Üyeleri ve Yöneticilerin Sorumluluk Sigortası ile yöneticilerin hatalı eylemleri ve aldıkları yanlış kararlar sonucu doğacak olan sorumluluklarını güvence altına alıyor.

Anadolu Sigorta, Yönetim Kurulu Üyeleri ve Yöneticilerin Sorumluluk Sigortası ürünü ile artık yöneticilerin görevlerini yerine getirirken yapabilecekleri hata veya ihmaller sebebi ile oluşan sorumluluk zararlarını uygun primlerle teminat altına alıyor. Zarara uğrayan tarafların yöneticilere yönelttiği tazminat talepleri ve bu taleplere karşı yapılacak savunmaya ilişkin hukuki masraflar da yine ürün kapsamında karşılanıyor.

Yöneticilerin sorumluluğunu doğurabilecek durumlar, bunlarla sınırlı olmamak üzere Türk Ticaret Kanunu, Vergi Usul Kanunu, Amme Alacakları Kanunu, Çevre Kanunu gibi mevzuatın ihlalinden kaynaklanabiliyor. Bunun yanında resmi kurumlar tarafından yöneticilere kesilen idari para cezaları ile çalışanların yöneticilere yöneltebilecekleri hatalı istihdam uygulamalarından kaynaklanan taleplere ilişkin sorumluluklar da poliçe kapsamına alınabiliyor.

Anadolu Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Levent Sönmez

‘BÜYÜK RİSKLER ÜSTLENİYORLAR’

Yönetim Kurulu Üyeleri ve Yöneticilerin Sorumluluk Sigortası ürünü ile ilgili bilgileri aktaran Anadolu Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Levent Sönmez, “Şirket varlıklarının, yatırımcılarının ve çalışanlarının beklentilerini yöneten ve otoriteye karşı büyük sorumlulukları olan yönetim kurulu üyeleri ve yöneticiler oldukça büyük riskler üstleniyor. Hatalı yönetsel kararlar doğrudan şirketlerin kar kaybına yol açabiliyor, daha da önemlisi özellikle halka açık şirketlerde geri dönüşü çok zor olan itibar kaybı ile karşı karşıya kalınabiliyor. Bu çerçevede yönetim kurulu ve yöneticilerin üstlendikleri bu risklerden doğan sorumluluklarını güvence altına alan ürünümüz, özellikle küçük ve orta ölçekli şirketlere çok uygun primlerle önemli bir güvence sağlıyor” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir