Yılbaşı alışverişi yapacaklara 7 güvenlik önerisi

 Yılbaşı alışverişi yapacaklara 7 güvenlik önerisi

Yılbaşına az bir vakit kalmışken insanlar sevdikleri ve kendileri için hediye arayışına giriyor. Bu dönemde hediye alınırken de büyük harcamalar yapılıyor. Yılın bu zamanında siber saldırganları  ise daha çok kişisel veriye erişmeyi amaçlıyor. Özellikle yılbaşı zamanlarında siber saldırılar daha çok arttığı için uzmanlar, siber saldırganlardan yılbaşı hediyesi olarak boş bir banka hesabı almamak için alınması gereken 7 önlemi sıralıyor.

Yılbaşı sezonu birçok kişi için yılın en güzel dönemi olsa da siber suçluların da en çok saldırı girişimi yaptığı bir dönem. Tüm dünyada harcamaların en çok arttığı Aralık ayında alışverişler yapılırken siber suçlular pusuda yeni saldırılarını planlıyor. Büyük indirimler, hediye kartları veya çekilişler kazanıldığını söyleyen e-postalar, bankalardan veya kargo şirketlerinden gelmiş gibi görünen şüpheli SMS’ler gibi her geçen gün farklı şekillerde karşımıza çıkabilecek siber saldırıların kurbanı olmamak için siber güvenlik uzmanları, dikkat edilmesi gereken 7 adımı sıralıyor.

  • Online alışveriş yaparken güvendiğiniz siteleri tercih edin

Siber suçlular, favori alışveriş sitelerini taklit ederek banka hesaplarına veya başka kişisel verilere ulaşmayı hedefliyor. Birebir aynı görünen bu sahte web sitelerinden korunmanın en garanti yolu, bilmediğiniz veya daha önce hiç alışveriş yapmadığınız  o web sitesini tercih etmemek olacaktır. Her zaman güvenilir ve resmi sitelerden alışveriş yapmaya özen gösterin. Eğer bir siteden ilk defa alışveriş yapacaksanız mutlaka URL’sini kontrol edin ve bağlantının “HTTPS” ile başladığından emin olun.

  • Sosyal medyada reklamı yapılan ücretsiz çekilişlere kanmayın

Sosyal medyada reklam yapmak çok kolay olduğundan siber suçlular da kullanıcıları kandırmak için bu çekiliş reklamlarını kullanıyor. Karşınıza çıkan ücretsiz çekiliş reklamlarındaki bağlantıları izlediğiniz zaman siber suçluların ağına düşebilirsiniz.

  • İnternetten alışveriş yaparken halka açık Wi-Fi’ye bağlanıyorsanız mutlaka VPN kullanın

Alışveriş yaparken banka bilgileri gibi hassas verileri ele geçirmeyi hedefleyen siber saldırganlar halka açık Wi-Fi’lar üzerinden kullanıcıların bilgilerini çalıyor. Siber saldırılara karşı son derece savunmasız olan alışveriş merkezleri, restoranlar, otel lobileri ve havaalanlarının Wi-Fi ağlarına katılırken mutlaka VPN kullanın.

  • Ödeme seçeneklerine karşı dikkatli olun

Eğer bir çevrimiçi perakendeci sizden banka havalesi, hediye kartı veya kripto parayla ödeme talep ederse bilin ki bu bir siber dolandırıcılıktır.

  • Şüpheli bağlantılara tıklamayın

Siber saldırganlar, tüketicilerin hassas bilgilerini ele geçirmek için kimlik avı maillerindeki bağlantıları kullanır. Bu bağlantılara girildiğinde tüm kişisel verileri saldırganlar görebilir ve hesapları çalmak için kullanabilir. Sahte e-postalar resmi yazışmaları taklit eder ve sizi eyleme geçirmeye çalışır. Hesabınızda acil bir güvenlik problemi olduğunu yazmış olsalar bile bu e-postalara itibar etmeyin. Tarayıcınızdan mailin geldiği siteyi kontrol edin ve hesabınızda gerçekten bir güvenlik problemi olup olmadığını kontrol edin.

  • Çok faktörlü kimlik doğrulama kullanın

İki veya çok faktörlü kimlik doğrulama, hesapların güvenliği için fazladan bir güvenlik katmanı gibidir. Birçok uygulama ve hizmet bu güvenlik protokolünü kullanır. Biri hesabınıza erişmeye çalıştığında haberinizin olması için iki veya çok faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirin.

  • Bir güvenlik çözümü kullanın.

Cihazlarınızı, kötü amaçlı yazılımlara ve hassas bilgileri çalmaya çalışan dolandırıcılara karşı korumak için bir güvenlik çözümü kullanmayı ihmal etmeyin.

İlginizi Çekebilir