“Yaptığınız işi sevip hakkını da veriyorsanız başarı da beraberinde geliyor”

 “Yaptığınız işi sevip hakkını da veriyorsanız başarı da beraberinde geliyor”

KASIDER Başkanı Sema Tüfekçiler, TARSİM Yönetim Kurulu Üyesi ve Tarım Sigortaları Havuz İşletmesi Genel Müdürü Serpil Günal ile iş hayatında kadının rolü ve önemi üzerine bir röportaj gerçekleştirdi.

KASIDER Başkanı Sema Tüfekçiler TARSİM Yönetim Kurulu Üyesi ve Tarım Sigortaları Havuz İşletmesi Genel Müdürü Serpil Günal ile iş hayatında kadının rolü ve önemi ile ilgili bir röportaj gerçekleştirdi. 

Kadın olmanın iş hayatında size kattığı olumlu değerler nelerdir?

Biz kadınlar olarak birden fazla rolü aynı anda üstlenebiliyoruz ve bu doğrultuda sorumluluklarımız da fazla. Bu nedenle, günümüzün yoğun temposunda, zamanı iyi yönetip, iş ve özel yaşam dengesini sağlayabilmeyi, her zaman bir iki adım sonrasını öngörerek organize olabilmeyi, olaylara farklı perspektiflerden bakabilmeyi ve krizlerle etkin bir şekilde mücadele edebilmeyi öğreniyorsunuz. Bununla birlikte, çalışma yaşamı bir yandan üretkenliğimizi, toplumdaki saygınlığımızı ve özgüvenimizi artırıp, ekonomik özgürlüğümüzü de bizlere sağlıyor.

İş-Aile dengesini sağlarken zorlandığınız hususlar neler olmaktadır?

Ülkemizde özellikle son yıllarda işgücü anlamında kadınların güçlendirilmesi, çalışma hayatına katılımlarının artırılması gibi konulara öncelik verildiğini ve bu doğrultudaki istihdamın artırıldığını görüyoruz. Buna bağlı olarak kadınlar iş yaşamının içinde birtakım zorluklar yaşayabiliyorlar. Bu zorlukların aşılmasında en temel husus sağlıklı iş-özel yaşam dengesini kurabilmek. Bu denge bozulduğunda, her iki tarafa da olumsuz etkileri olabiliyor ve verimliliğiniz etkilenebiliyor. Mümkün olabildiğince, her iki taraftada rolleri, sorumlulukları ve öncelikleri iyi tanımlayıp, uygulanmasını sağlayarak ve zamanı da etkin bir şekilde yöneterek dengeyi sağlayabilmeye gayret gösteriyorum.

Çocuklarınız ve gençler ile iletişim kurmakta sıkıntı çekiyor musunuz? Neden? 

Hayır hiç sıkıntı çekmiyorum hatta içimdeki çocuk ve genç onlarla iletişim kurduğumda canlanıyor ve çok mutlu oluyorum.

Çalışan kadın üzerinde toplumun görünmeyen bir baskısı olduğunu düşünüyor musunuz? Nasıl?

Eğitim alsın ya da almasın iş hayatında yer alamayan, üretemeyen pek çok kadın var. Buna karşılık, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kadının çalışma hayatı içinde yer almasına ilişkin yıllar itibarıyla pozitif yönde bir zihniyet değişimi olduğunu gözlemliyoruz. Son yıllarda kamu ve özel sektör tarafından yürütülen, kız çocuklarının eğitilmesini teşvik eden proje ve kampanyaların da uzun vadede kadınların kariyer yaşamlarına ve işgücünün toplam verimliliğine olumlu etki edeceği ortadadır. Ben bu anlamda herhangi bir baskı ile karşılaşmadığımı ve ailemin tam desteğini aldığımı söyleyebilirim.

Kendinizi nasıl bir yönetici olarak tanımlarsınız?

İnsanın kendisini tanımlaması oldukça zor. Ancak yönetici olarak kendimi iletişimi kuvvetli, tezcanlı, motivasyonu yüksek ve yeniliklere açık olarak görüyorum. Sağlam bir ekiple sevdiğiniz işi yapıyorsanız, bu büyük bir şanstır. Hayatta ne iş yapılıyorsa yapılsın, hakkının verilmesi ve saygı duyulması gerektiğine inanıyorum. Yaptığınız işi seviyorsanız ve hakkını da veriyorsanız başarı da beraberinde geliyor zaten.

İş yerinde sizi en mutsuz eden karakterler ve davranışlar nelerdir?

İşyerinde durumlar karşısında her daim negatif yaklaşım içinde olan, kurum kültürüne uyum sağlayamayan ve bu anlamda kuruma zarar veren, sonuç odaklı olmayan, sürekli şikayet eden, yaptığı işe karşı ilgisiz olan, heyecan duymayan ve sonuç olarak hakkını veremeyen, vizyon sahibi olmayan karakterler beni mutsuz ediyor.

Size göre bir yöneticide olmazsa olmaz 5 özellik ne olmalıdır?

Şirket stratejilerini özümseyen ve ekibini bu doğrultuda motive eden, iletişimi kuvvetli, çözüm odaklı ve takım çalışmasına inanan ve vizyon sahibi olan.

KASIDER’e tavsiyeleriniz neler olabilir?

Ülkemizde her geçen gün kadın çalışanları destekleyen programlar ve politikalar geliştirilerek uygulamaya alınıyor. Bu şekilde ilerleyen dönemlerde tüm sektörlerde daha fazla kadın çalışanın yer alabileceğini, farklı bakış açılarını, sabırlarını, detaycılıklarını, çalışkanlıklarını, empati ve iletişim konusundaki güçlü yanlarını iş hayatına yansıtabileceğini düşünüyorum. 

Bir kadın yönetici olarak, yıllardır içinde bulunduğum sektörde, çeşitli alanlarda ve kademelerde kadınları yoğun bir şekilde görebilmek beni son derece mutlu ediyor. Bu anlamda sektörümüz örnek teşkil edecek bir noktada yer alıyor. Her alanda olduğu gibi bu alanda da eğitim faaliyetleri son derece önemli. Kadınlara mesleki eğitim veren, iş edindiren kurs ve programların nitelikli işgücü oluşturulmasında ve kadın istihdamının arttırılmasında öneminin büyük olduğu unutulmamalı. Sigorta sektörü özelinde faaliyetlerini sürdüren ve çeşitli projeler hayata geçiren KASIDER’in (Kadın Sigortacılar Derneği), kadının iş hayatındaki varlığını ve gelişimini destekleyen çalışmalarıyla, ülkemizde kadın istihdamının artmasına, ülke ekonomisine ve dolayısıyla sektörümüze değerli katkılar sağlayacağına inanıyor, teşekkür ediyorum. 

İlginizi Çekebilir