VHV Reasürans CEO’su Maximilian Stahl: “Pandemi tecrübesi sigortacılığı değiştirecek”

 VHV Reasürans CEO’su Maximilian Stahl: “Pandemi tecrübesi sigortacılığı değiştirecek”

VHV Reasürans CEO’su Maximilian Stahl, tüm dünyayı etkisi altına alan ve birçok ülkeyi çaresiz bırakan yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgınının sigorta sektöründe de büyük değişimlere yol açacağını söyledi.

2020’ye sağlık ve huzur dolu bir yıl olması umuduyla girdiklerini fakat yılın ilk günlerinden bu yana olumsuz gelişmelerin peşi sıra geldiğini belirten VHV Reasürans CEO’su Maximilian Stahl, “Yeni umutlarla başlayan bir yıl maalesef fazlasıyla zorlu geçiyor. Tüm dünyayı etkileyen yeni tip koronavirüs salgını, birçok ülkenin hem sosyal hayatında hem de ekonomisinde büyük hasarlara yol açıyor. Türkiye’nin en büyük ticari partneri durumundaki Avrupa ülkeleri, pandeminin merkezi hâline gelirken, kıtada tüm dengeler kökten değişiyor. Yaşanan durum bizlere şunu çok net gösteriyor ki, var oluş sebebi risk olan sigortacılık, yaşanan tüm bu olumsuzluklardan sıyrılarak yaşanan köklü değişimden en büyük payı alacak sektörlerden biri olacak” diye konuştu.

PANDEMİNİN BOYUTU VE SOSYOEKONOMİK ETKİLERİ

Türkiye özelinde, yılın ilk iki ayında hem sektör hem de VHV Reasürans olarak olumlu bir performans gösterdiklerini belirten Maximilian Stahl, tüm dünyayı etkisine alan pandemi sonrası oluşacak sosyoekonomik konjonktür ile birlikte tüm şirketlerin hem hedeflerini hem de risklerini gözden geçireceklerinin de altını çizdi. Stahl, “Ülkelerin merkez bankaları vasıtasıyla açıkladıkları ekonomik paketler gösteriyor ki koronavirüs pandemisi eşi az görülen bir ekonomik durgunluğu tetikleyecek. Bu süreçte durumun etkilerinin bertarafedilmesi üzerine çalışmalar sürüyor. Alınan tüm bu önlemlerin olumlu yöndeki etkilerinin önümüzdeki aylarda sonuçlarını göstereceğini öngörüyoruz” şeklinde açıklamalarda bulundu.

‘RİSKİN TANIMI FARKLI BOYUTA TAŞINACAK’

Global ölçekte risk tanımının sürekli değişmekte olduğunu ve Dünya Ekonomik Forumu’nun her yıl yayınladığı Global Riskler Raporu’nda da bunun açıkça görülebildiğinin altını çizen Maximilian Stahl, iklim değişikliği ve doğal afetlerin risk tanımındaki değişiklikte ilk sıralarda yer aldığını ve koronavirüs salgını ile bu değişimin farklı bir boyuta taşınacağını dile getirdi. Stahl sözlerini şöyle sonlandırdı: “Koronavirüs pandemisi hiç kimsenin tahmin edemediği şekilde dünyada dengeleri değiştirdi. Ekonomilerin büyük hasar aldığını görüyoruz. Ülkeler arası ticaret, insan dolaşımı durma noktasına geldi. Karantina uygulamaları nedeniyle sosyal hayatın durması ile birlikte birçok küçük ticari işletmenin ekonomik kayıplar yaşadığını görüyoruz. En son beş yıl önce Global Riskler Raporu’nda yer bulan bulaşıcı hastalıkların, değişen risk algısıyla bir kez daha ve belki de uzunca bir süre listede yer alacağını söylemek mümkün. Bir nevi sigortalanabilir risklerin güvencesi olarak sektörümüz ise tüm bu süreçte hızlı aksiyonlarla oluşacak ihtiyaçlara yönelik sigortalılarının yanında olmayı sürdürmeli.”

Avatar

Esra Nur Mocu

esra@sigortacigazetesi.com.tr

İlginizi Çekebilir