UFRS 17 küresel sigorta pazarına 20 milyar dolara mal olabilir

 UFRS 17 küresel sigorta pazarına 20 milyar dolara mal olabilir

Willis Towers Watson’ın 50 ülkeden 312 şirketin katılım gösterdiği anketine göre; UFRS 17’nin uygulanmasının küresel sigorta pazarına 20 milyar dolara mal olacağı tahmin ediliyor.

Küresel sigorta ve reasürans komisyoncusu Willis Towers Watson (WTW) tarafından yapılan bir ankete göre, Uluslararası Muhasebe Standartları Kurulu tarafından yayınlanan Uluslararası Finansal Raporlama Standardı olan UFRS 17’nin uygulanmasının küresel sigorta pazarına 20 milyar dolara mal olacağı tahmin ediliyor.

50 ülkeden 312 şirketin katılım sağladığı ankete göre; tahmin edilen toplam maliyet sigorta şirketinin büyüklüğüne göre farklılık gösterse de UFRS 17’nin uygulanmasının kümülatif maliyetinin küresel sigorta pazarına tahmini 15-20 milyar dolar aralığında mal olacağı yönünde.

Ek olarak, WTW’nin araştırması, en büyük 24 çok uluslu şirket için ortalama program maliyetinin her birinin 175 milyon ila 200 milyon dolar arasında ve kalan 288 sigorta şirketi için 20 milyon dolar olduğunu ortaya koyuyor. Anketten elde edilen sonuçlar, UFRS 17’yi başarıyla uygulamak isteyen şirketlerin zorluk yaşayacağı alanların; insanlar, veriler, sistemler ve süreçlerle ilgili çıkabilecek sorunlar olduğunu gösteriyor.

UFRS 17 NEDİR?

Yeni sigorta sözleşmeleri standardı olan UFRS 17, şeffaflığı artırmayı ve sigorta sözleşmelerinin muhasebesindeki çeşitliliği azaltmayı amaçlamaktadır. Sigorta sözleşmeleri ile ilgili gerçek anlamda ilk kapsamlı standart olarak kabul edilebilecek UFRS 17, şirketlerin mali tablolarını baştan sona yeniden kurgulamalarını gerektiriyor. Uluslararası Muhasebe Standartları Kurulu (IASB), UFRS 17 Sigorta Sözleşmeleri’nin uygulama tarihini erteleyerek, standartların 2023 sonrası yıllık hesap dönemlerine uygulanmasına karar verdi.

Avatar

Esra Nur Mocu

esra@sigortacigazetesi.com.tr

İlginizi Çekebilir